Sonsuz Okyanus : Amerika Yılları 1980-1987 - Baykam, Bedri

Sonsuz Okyanus : Amerika Yılları 1980-1987

Bedri Baykam

Yayınevi: Piramid

Yayın tarihi: 05/2006

ISBN: 9789758554157

Türkçe | 709 Sayfa |

Tür: Anı, Mektup

Bedri Baykam’ın dünyaca ünlü küçük bir sanatçı olarak ortaya çıkışını ve “Paris” yıllarını aktaran “Harika Çocuk” kitabının ardından “Sonsuz Okyanus”, sanatçının Amerika dönemini en detaylı biçimde aktarıyor.

Zannedilenlerin aksine, cebinde yalnız 800 dolarla, genç bir kız uğruna 1980’de California’ya taşınan Baykam, büyük mücadelelerle geçen o yıllarda en çarpıcı resimlerinden bazılarına imza attı. “Kadere İsyan”, “Fahişenin Odası”, “Kırmızıdan Kaçış”, “This Has Been Done Before” ve tabii “Sonsuz Okyanus”, sanatçının o zor yıllarında doğan başyapıtlarıydı.

Bedri Bayram’ın özel hayatı ve yaşam kavgası resimlerine nasıl yansıdı? Kendini tekrarlamadan kabul ettiren özgün stili nasıl oluştu? Başarı ile tanışırken Amerika’nın yanısıra Avrupa ve Türkiye’de açtığı sergilerle iki kıtada paralel hayatları nasıl sürdürdü? Adımları, Batının yükselen sanat yıldızlarından kimlerle kesişti? Türk sanat ortamı “Bedri Baykam ve Yeni Dışavurumculuk” şokunu nasıl yaşadı, bu zelzele “BB’den Önce ve Sonra”yı belirleyen hangi fay hatlarını oluşturdu? Genç sanatçı, modelleri, sevgilileri ve günlük aşklarının baş döndürücü trafiği arasında kaç kere evliliğin eşiğinden döndü? Batı Sanat Dünyası’na meydan okuyan “Kültürel Gerilla”, diğer ülkelerin sanatçılarının haklarını Multiculturalism modasından yıllar önce nasıl gündeme getirdi? 1987’de aniden Türkiye’ye taşınma kararını niye aldı, siyasi fikirleri sanatına ve söylemine nasıl yansıdı? Ve özel hayatında kendini nasıl “Bermuda Şeytan Üçgeni”nin ortasında buluverdi?

“Sonsuz Okyanus”, hayata atılan her genç insan için, “hesaplı risk” ve hedefe kilitli olarak yaşanan “sürekli sıcak çatışma” alanlarında büyük bir yaşam dersi... Gerek kitabın içinde bulacağınız 200’ü aşkın fotoğraf ve belge, gerek sanatçının (özellikle babası ve kız arkadaşları ile) mektuplaşmaları, bu kapsamlı otobiyografiye renk kazandıran belgeler... Nefes kesici bir roman tadında okuyacağınız “Sonsuz Okyanus” ayrıca sanatçı ile aynı havayı teneffüs eden onca kişinin portresini ve 80’li yılların kültürel ve sosyo-politik izlerini de içeriyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı