%10
Buzlar Çözülürken - Ehrenburg, Ilya

Buzlar Çözülürken

Ilya Ehrenburg

Yayınevi: Epos

Yayın tarihi: 09/2018

ISBN: 9786054822416

Türkçe | 320 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Roman Öykü

  • 28,80 TL
  • 32,00 TL

Buzlar Çözülürken’de İlya Ehrenburg, Paris Düşerken, Dipten Gelen Dalga ve Fırtına’dan oluşan o müthiş üçlemeye, deyim yerindeyse kaldığı yerden devam ediyor.
Savaş Öncesi, Savaş, II. Dünya Savaşı/Emperyalist saldırıya karşı zafer ve özgürlük.
Sıra savaş sonrası ve 1945-1954 yılları arası: O yıkıcı savaştan sonra Sovyetler Birliği yeniden kuruluyor.
Ehrenburg için sosyalizm bir planlama değil, gündelik hayatın yeniden “kurulmasıyla” ilgilidir:
Bu romanda da insanların gündelik hayatlarını kurmaları, dolayısıyla da Sovyetler Birliği’nin savaş sonrası yeniden kuruluşu anlatılıyor.
Buzlar Çözülürken bir “kuruluş romanı”.
Öncü Sovyet insanının gündelik hayatının ve çalışma hayatının kesişme anlarını, fedakârlıklarını anlatıyor.
Ama bununla birlikte soğuk savaşın işaretlerini, partideki hataları ve bürokratizmi, sanayileşmeyi, partinin ülkedeki refahın artması için çabalarını da günlük hayat örgüsü içinde anlatıyor.

YAZAR HAKKINDA: İlya Ehrenburg; 1905 eylemlerine katıldı. Yakın arkadaşlarından biri olan Buharin’le birlikte ileride Bolşevikleri oluşturacak bir gruba üye oldu. Devrimci eylemlere katıldığı için daha 17 yaşındayken tutuklandı ve sürgüne gönderildi. Buradan Paris’e gitti ve dokuz yıl kaldı. İlk şiirlerini burada yayınladı. I. Dünya Savaşı sırasında savaş muhabirliği yaptı.
1917 yılında Ekim Devrimi başladığında Rusya’ya dönmüştü. İç Savaş devam ederken Ukrayna’daydı. Sovyet basını için uzun süre dış basın muhabirliği yaptı. 1930’lu yıllarda Sovyet Birliği’ndeki yaşamla daha da yakından ilgilenmiştir. Batı Sibirya yolculukları sosyalizmin geliştirilmesini içeren çeşitli eleştirilerde bulunmasına yol açar. 1936-37 yıllarında İspanya İçsavaşı’nı izledi. 1941’e kadar İzvestia Gazetesi’nin savaş muhabiri idi.
Paris Düşerken, Fırtına ve Dipten Gelen Dalga’dan oluşan üçleme dışında, çok sayıda eser bıraktı.
76 yaşında öldüğünde “günlük hayat iyi kurulursa sosyalizm de kurulur” dediği ve önemli eleştiriler de yönelttiği Sovyetler Birliği’nde uzun yıllar boyunca yaşadığı için mutluydu.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı