Çokkültürlü İstanbul Mutfağı - Eksen, İlhan

Çokkültürlü İstanbul Mutfağı

İlhan Eksen

Yayınevi: Sel

Yayın tarihi: 02/2001

ISBN: 9789755701271

Türkçe | 120 Sayfa |

Tür: Türk Mutfağı

Dünkü İstanbul'a mutfak pencerelerinden bir bakış. Uskumru dolmasından lahana yaprağında midye dolmasına, ramazan pidesinden paskalya çöreğine, erikli gelincik balığından lüfer pilavına, çerkez tavuğundan güllaca, mevsimlere ve doğadaki dengelere saygılı, dini ritüellerle uyumlu, yeni tadlara ve deneylere açık bir yeme içme kültürü.

Yeme içme alışkanlıklarındaki farklılıklar, İstanbul'da buluşan (yaşayan) değişik etnik ve dinsel kökenli insanların en belirgin özelliği olmuş her zaman. Öncelikle mutfakların mutlak hakimleri olan kadınlar arasındaki pişirdiğini tatdırma, tarif alıp verme, yeni yöntemler deneme, yeniden yorumlama süreçleri, İstanbul'un çok kültürlü mutfağını ortaya çıkarmıştır.

İlhan Eksen bu kitapta "İstanbul Mutfağı" diye adlandırdığımız renkli mozayiğe yeni parçalar eklemeyi sürdüren kent sakinleri kulak veriyor. Yazar, anlatılanlardan hareketle birçok ilginç yemeğin tarifini verip, insan sağlığını nasıl kolladığına, doğadaki dengeleri nasıl yansıttığına değiniyor ve çokuluslu İmparatorluk felsefesindeki yerlerini anlatıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı