Güncel Ve Notlu 1982 Anayasası - Ergül, Ozan

Güncel Ve Notlu 1982 Anayasası

Ozan Ergül

Yayınevi: Savaş

Yayın tarihi: 12/2013

ISBN: 9786055343620

Türkçe | 444 Sayfa | 15 x 21 cm

Tür: Yasa, Mevzuat

GÜNCEL ve NOTLU 1982 ANAYASASI
ANAYASA MAHKEMESİNİN KURULUŞU VE YARGILAMA USULLERİ HAKKINDA KANUN
(ANAYASA MAHKEMESİ İÇTÜZÜĞÜNÜN İLGİLİ MADDELERİ İŞLENMİŞ OLARAK)
tbmm içtüzüğü ve
1961 ANAYASASI
 
Yrd. Doç. Dr. Ozan Ergül
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yrd. Doç. Dr. Ersoy Kontacı
Arş. Gör. Deniz Polat
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi / Anayasa Hukuku Anabilim Dalı

 17 Mart 2011 tarih ve 6214 sayılı Kanunla birlikte, 1982 Anayasası’nda yapılan değişikliklerin sayısı on yediyi buldu ve bunların sonucunda Anayasa’nın Başlangıç kısmı ile 84 maddesinde değişiklikler gerçekleşti. Bu nedenle, bugün içerik olarak orijinal metinden oldukça farklılaşmış bir Anayasa metni yürürlüktedir. Bu durum, sadece yürürlükte olan maddeleri göz önüne almanın yeterli olmadığı, bunun yanında önceki düzenlemelerin de dikkate alınmasının gerekli olduğu anayasa hukuku derslerinde ciddi bir güçlük yaratmaya başladı. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin önceki düzenlemelere ders esnasında göz atabilmeleri ve bunlara atıf yapabilmeleri, ancak eski ve güncel birkaç Anayasa metnini yanlarında bulundurmaları halinde mümkün olabilmektedir. Elinizdeki metnin hazırlanmasında gözetilen başlıca amaç, öğretim üyeleri ve öğrenciler
için zorluk yaratan bu duruma son vermektir. Bu amaç çerçevesinde, 1982 Anayasası’nın değişiklik geçirmiş maddelerinin eski halleri ile yürürlükten kaldırılmış maddelerine ulaşmayı sağlayacak bir çalışmaya girişilmiş ve elinizdeki metin hazırlanmıştır. Bu çalışmanın ilk baskısı çıktıktan sonra yürürlüğe giren 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun da, ikinci baskıda çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca, 6216 sayılı Kanun ile Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü arasındaki ilişki dikkate alınarak, Anayasa Mahkemesi Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un altına Mahkeme İçtüzüğü’nün ilgili maddeleri de işlenmiştir. Kullanıcılar, 6216 sayılı Kanun’un bir maddesine bakarken, dipnotlarda Mahkeme İçtüzüğü’nün bazen bir, bazı durumlarda ise birden fazla maddesinin, o Kanun maddesiyle ilgili düzenlemelerini görme olanağına da sahip olacaklardır. Ayrıca, gerek anayasa hukuku, gerekse parlamento hukuku derslerinde sıklıkla başvurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü ve 1961 Anayasası metinleri de çalışmaya dahil edilmiştir.
  Çalışmanın öncelikle öğrencilere yardımcı olması hedeflenerek, metin içinde ve sayfa düzeninde kullanıcılara yararlı olacağına inandığımız bazı uygulamalarda bulunulmuştur. Çalışmada yer alan tüm metinlerde gerçekleştirilen uygulamalar şunlardır:
1) Kısım başlıklarına, ilgili kısmın devam ettiği sayfaların tepesinde;
2) Bölüm başlıklarına, ilgili bölümün devam ettiği sayfa kenarlarındaki
boşluklarda ve metnin üst sınırı hizasında;
3) Her maddenin kenar başlığına ayrıca maddenin yanındaki kenar boşluğunda
yer verilmiştir. Bu saydıklarımız yanında özellikle 1982 Anayasası metninde karşılaşılan bir durumla ilgili olarak da yardımcı olabilecek bir uygulama tercih edilmiştir.
Bu çerçevede, maddeye eklenmiş bir “ek cümle” veya “ek ibare”nin ilgili fıkranın son cümlesi veya ibaresi olmaması
durumunda söz konusu “ek cümle” veya “ek ibare” [köşeli paranteze] alınmıştır. Böyle olmadığı durumlarda herhangi bir karışıklık doğma ihtimali olmadığından
parantez uygulamasına gidilmemiştir.

  Bizi bu çalışmaya teşvik eden Ankara Üniversitesi Hukuku Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Merih Öden’e teşekkür eder, çalışmanın öğrencilere ve uygulamacılara yardımcı olmasını dileriz.

Güncel Ve Notlu 1982 Anayasası için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı