%0
Saçaklızade Muhammed El-Maraşi’nin Risaletü’s-Sürur Ve’l-Ferag Tercümesi - Gedizli, Mehmet

Saçaklızade Muhammed El-Maraşi’nin Risaletü’s-Sürur Ve’l-Ferag Tercümesi

Mehmet Gedizli

Yayınevi: Umuttepe

Yayın tarihi: 02/2014

ISBN: 9786055100124

Türkçe | 160 Sayfa | 16,5 x 23,5 cm.

Tür: Din / İslamiyet

  • 23,00 TL

Osmanlı devri İslam âlimlerinden Saçaklı-zâde Muhammed el- Maraşî’nin bu eseri, yazıldığı dönem ve sonrasında en çok okunmuş eserlerinden birisidir. Bu yüzden eserin adı konusundaki rivayetler, oldukça farklıdır ve daha çok doğrudan konuya bağlı adlarla anılmıştır; Resulullahın ebeveyninin imanı, Nebinin ebeveyninin Müslümanlığı vb.

Yine Osmanlı dönemi İslam âlimlerinden olan Ali el- Kârî’nin, İslam gelmeden önce vefat etmiş olduklarından ve iman etmediklerinden dolayı, Hz. Muhammed’in ana babasının ahiret gününde, küfür üzre hesap verecekleri yönündeki iddiasının geçersizliğini göstermek bakımından telif edilmiştir. Bu konuya itiraz ve red için Arapça yazılmış olan eser, on dokuzuncu yüzyıl ortalarında Arapçadan Türkçeye tercüme edilmiştir. Haşiye yazarı Şeyh-zâde Muhammed Esad tarafından yapılan tercüme, on dokuzuncu yüzyıl Osmanlıcasının genel özelliklerini de yansıtmaktadır.

Bu kitapta eser, dil özellikleri bakımından incelenmiştir. Metin transkribe edilip gramatikal dizini ve sözlüğü oluşturulmuştur. İslam ilimleri, Çeviribilim, Osmanlı bilim tarihi gibi alanlara doğrudan katkısının yanında, Osmanlı yazılı hayatının yaygın kullanılan metinlerinden olan “risale” türünün de sağlam kompozisyon örneklerinden birisidir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı