%28
Sanatlar Eğitim ve Kültür : Sanatlar Eğitimi - San, İnci

Sanatlar Eğitim ve Kültür : Sanatlar Eğitimi

İnci San

Yayınevi: Yeni İnsan

Yayın tarihi: 03/2019

ISBN: 9789752498792

Türkçe | 208 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Sanat (Kuram)

  • 17,28 TL
  • 24,00 TL

 İnci San’ın üzerinde sürekli durduğu ve vurguladığı “tümel ya da bütünsel sanatlar eğitimi ve sanatlar eğitim bilimi” anlayışının giderek sanat eğiticilerinin üzerinde uzlaştığı ve kabul ettikleri bir yaklaşım olduğu görülmektedir. Sanatlar geçişli sanat eğitimi zaman içinde disiplinler arası etkilere de açılarak bilimselliğe yaklaşmaya başlamış, böylece sanat bilimi alanı tümüyle bir disiplinler arası boyut kazanarak zenginleşmiştir.

“Günümüz sanatlarında özellikle görsel sanatlar alanında teknoloji ve dolayısıyla bilime dayanmadan yeni, özgün ve çağcıl bir sanatsal üretim ortaya çıkarmak pek olası görünmemektedir. Sanatları izlerken, sanatçıların araştırmacı yanları, teknolojiye egemenlikleri ve disiplinlerarası yaklaşımları göze çarpmakta. Bu disiplinlerarasılık diğer sanat dallarıyla ilgilenmelerini, epeyce okuyup, dinleyip toplumsal gerçeklikleri çeşitli yönleriyle izlemelerini de birlikte getirmekte. İzleyici olarak yeni sanatı anlamamız için bizlerin de zaman zaman zorlanması söz konusu olmaktadır. Hem sanatçılar hem biz tüketiciler, bilişimbilim, yeni bilimsel buluşlar, dijitalbilim, kuantum, beyinbilim, fotoğrafçılıktaki teknikler, fiziksel buluşlar gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak durumundayız. Toplumbilim, psikoloji, siyaset, kimlik politikaları, etnografik bilgilerle ilgili oluşumlar eserlerden bize yansımaktadır.”

Yazar Hakkında:

İnci San
Prof. Dr. İnci San Ankara’da doğdu. 1955’de Ankara Kız Lisesi’ni, 1959’da DTCF Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. 1965’de aynı Fakülte’nin Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümünü bitirdi. 1965’de Ord. Prof. Suut Kemal Yetkin’in Sanat Tarihi asistanı olarak Hacettepe Üniversitesi’ne girdi. 1967’de Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne Güzel Sanatlar Eğitimi asistanı olarak girdi. 1971’de Yüksek Lisans çalışmalarını tamamladı.
1974’de “Sanatsal Yaratma ve Çocukta Yaratıcılık” başlıklı tezi ile Doktor unvanını aldı. 1977-1978 yılında Federal Almanya’nın Stuttgart kentinde sanat eğitimi ve pedagojisi alanında çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1981’de “Sanat Eğitimi Kuramları” adlı tezi ile Sanat Tarihi ve Estetik doçenti unvanını kazandı.
1978 ve 1979 yıllarında Kültür Bakanlığı Çocuk Yayınları Danışma Kurulu’nda, 1983-1986 yıllarında da aynı Bakanlığın Sanat Eserleri Yayın Kurulu’nda çalıştı. 1974 yılından 2000 yılına kadar lisans ve lisansüstü düzeyinde; birçok sanat dersleri verdi. 1982 yılından 2000 yılına kadar Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığını yürüttü. 1986-1987 yıllarında Bilkent Üniversitesinde Sanat Tarihi ve Kültür Tarihi derslerini vermiştir. 1988 yılında Profesörlüğe yükseltildi.1994-1996 öğretim yılından başlayarak Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yabancı Dil Öğretimi Anabilim Dalı Başkanlığını da yürüttü.
ASSITEJ (Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi’ni, Çağdaş Dra¬ma Derneği (ÇDD)’ni ve Sanat Eğitimcileri Derneği (SEDER)’ni kurdu. 2000 yılında Çocuk Müzeleri Derneği’nin kuruluşunda yer aldı. 2000 yılında kendi isteğiyle üniversiteden emekliye ayrılmıştır.
İnci San Türkiye’de, Almanya’da ve İngiltere’de; Sanat Eğitimi, Sanat ve Kültür, Eğitimde Drama gibi konularda pek çok konferans, seminer ve açık oturuma katıldı. Alman Kültür Derneği ve The British Council ile ortak seminerler düzenledi. ASSITEJ, ÇDD, SEDER’le birlikte Ankara Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Derneği, Ulusal Eğitim Derneği, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, Türk-Alman Kültür İşleri Kurulu üyesidir. 2005’te UNICEF Türkiye Milli Komitesi “Muhsin Ertuğrul” Ödülü’nü; 2007’de Ulusal Eğitim Derneği “Eğitim Onur” Ödülünü almıştır. Çok iyi Almanca, iyi derecede İngilizce ve orta derecede Fransızca bilmektedir. Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun San ile evli olup, bir kızı ve iki torunu vardır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Koç Üniversitesi
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı