%10
Fotoğrafçı Kadın - Sole, Robert

Fotoğrafçı Kadın

Robert Sole

Yayınevi: Everest

Yayın tarihi: 10/2001

ISBN: 9789753169516

Çevirmen : Gökçe Tuncer

Türkçe | 370 Sayfa |

Tür: Roman Öykü

  • 13,50 TL
  • 15,00 TL

Sanılanın aksine, yırtmacın arkasında ne olduğunu asıl merak eden kadın gözüdür. Zaten o istisnai bakıştır ki, fotoğrafı sanat yapan bıçak sırtı yol ayrımında dünyanın cümle "mana" ve sırlarını görme iddiasıyla parıldar durur.

Mısırlı güzel kadın ve ressam Memlüka (Doria Sawaya) böyle bir kadın gözü' taşıyanlardan. Sanatsal yaratımın çetin ama haz dolu yollarında, fotoğrafın "bir saniyelik" kolaylığı ile gözleme dayalı acı gerçeklerine kocası Milo Tuta'nın aracılığıyla ulaşan bir kadın Memlüka. Kısa sürede de kulağı geçen boynuz misali "Kahire'nin en çok aranan portre fotoğrafısı" oluveriyor.

Bu serüvende, poz veren insanların görüntü sahteliğinin yarattığı sıkıntıdan kaçmaya çalışan birisidir o. İlk fırsatta da kendisine göz kırpan bir aşkın ve poz vermeyen çoğunluğun portrelerinin peşine düşüp, 19. yüzyıl sonlarının işgal altındaki, ama mutlu azınlık sefahatinin hiç eksik olmadığı Kahira'yi, üç çocuğunu, kocasını, poz odasını, karanlık banyosunu terk eder ve yanına sadece küçük portatif makinesini alır...

İnsanlar günümüzde fotoğrafın bir sanat olup olmadığını, kana hapsedilen ân'ın sonsuz mu yoksa ölümlü mü olduğunu tartışa dursunlar, Robert Solé, bu inanılmaz derecede sürükleyici romanında, görüntü ile zaman arasında sıkışmış insana ve bütün sanatçılara kadınca bir dara vermektedir: "Ban fotoğrafçıyım ve öyle kalacağım. Ama işe baştan başlama imkanım olsaydı, insanlara da modellere gösterdiğim aynı özeni ve ilgiyi gösterirdim."

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı