%10
Yasaklı Afiş : Komedi Film Senaryosu : Küçük Boy - Kolektif

Yasaklı Afiş : Komedi Film Senaryosu : Küçük Boy

Kolektif

Yayınevi: Saki

Yayın tarihi: 04/2019

ISBN: 9786058068216

Türkçe | 176 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Senaryo

  • 27,00 TL
  • 30,00 TL

11 Eylül 1980 Sabahı ile 12 Eylül 1980 Sabahı arasında geçen 24 saat Bizim dışımızda gelişen-gerçekleşen olayların hayatımızı şekillendirdiği, oyun içinde oyunların oynandığı, mizahla felsefenin bir araya geldiği, komik, eğlenceli, şaşırtıcı, akıcı, farklı bir bakış açısı.

Amerikan Senaryo Formatı ile aynı anda Kitap Formatında.

Her iki kitap da içerik olarak aynıdır ve senaryo yazımı kurallarına uygun hazırlanmıştır. Sadece, genel hikaye synopsis arka kapakta sunulmuştur. Karakterler sahne öncesinde tanıtılır bu da karakterlerle olaylar arasında ki bağlantıyı gösterir ve hikayeyi daha açık, anlaşılır bir hale getirir.

Amerikan Senaryo Formatı, meraklısına-ilgilisine kaynak olacak teknik bir metindir. Senaryonun nasıl yazıldığını değil “senaryonun kendisini” görme fırsatı sunuyor. Amerikan senaryo formatını elinize alarak siz de hikayenizi bir senaryo haline getirebilir ve izlediğiniz filmlerin kağıt üzerindeki önemli bir aşamasını görebilirsiniz. Keyifli, akıcı bir film hikayesi, senaryosu okumak isteyenlere de daha çok kitap formatı tavsiye edilir.

Bu filmin yönetmeni sensin.

bizim dışımızda gelişen-gerçekleşen olaylar

hayatımızı şekillendirirSYNOPSIS-GENEL HİKAYE

11 Eylül 1980 sabahı Boztuğ Ailesi bir gün sonra yıkacağı eski konağında bu akşam

yurtdışından dönecek olan tek oğlu Süreyya’nın isteği üzerine, konağı yıkmadan son

kez konakta akşam yemeği yiyip geceyi de orada geçirecektir. Ayrıca, Süreyya'nın

"Türkiye üzerinden geçen göçmen kuşlar için geliştirdiği havadaki tüp geçit projesi" ile Boztuğ Holding devletten yüzyılın en büyük ihalesini kazanmıştır. Aile bu ihale sürecinde kendilerine destek olan birkaç siyasi-bürokrat dostlarını da konaktaki son akşam yemeğine davet eder. Bugün de bütün aile bu yemek için seferber olmuş tur fakat, sabah Ferruh Bey ile eşi arabayla giderken aralarında tatlı-sert bir tartışma başlar, bu sırada arabayı kullanan Ferruh Bey kaza yapar ve yaralanır.


11 Eylül 1980 akşamı tam mesai bitecekken polis ihbar hattına “Yuvasızlar Mahallesi

Harabe Sokak’ta bulunan sahipsiz duvarlara yasaklı afişler asılıyor.” ihbarı gelir. Böl

gede afiş olayı çok hassas bir konu olduğu için ihbarı alan memur konuyu direk baş müdüre götürür. Memurun öylesine (sonucunu hiç düşünmeden) söylediği sözle baş müdür de raydan çıkar, normal bir ihbarı olağanüstü bir hale getirir. Ondan sonra, afiş leri asan biri kız, ikisi erkek üniversite öğrencisi ile onları yakalamaya çalışan semtin karakol komseri ve mahallenin gece bekçisi arasında kovalamaca başlar. Bir süre devam eden kovalamacanın sonunda, öğrencilerle kolluk kuvvetleri Boztuğ Ailesi’nin eski konağındaki davete, davetsiz misafir olarak herkesten önce gelip konaktaki yerle rini alır.


Sabah kazada yaralanan Ferruh Bey, akşam kendi hastanesinde gözünü açar, fakat

kendisini tedavi eden “değişik” başhekimle kapışınca başı sargılı, ayağı alçılı halde eşiyle hastaneden ayrılır. Ev sahipleri akşam herkesten sonra, konağa gelir gelmesi ne ama, içeride hiç umulmadık bir manzarayla karşılaşır. Gece bir de ailenin İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan kızı, Süreyya’nın ikizi Feyruze de konağa baskın yapınca işler iyice karışır. Konağa gizli bir amaç için baskın yapan Feyruze, geçen yıl babasının kuracağı ilk özel bankayı daha kurulma aşamasındayken soymuş ve Afrika ya kaçmıştır

.

Ev sahipleri, davetli, davetsiz bu akşam konağa gelenlerin tamamı farkında olmadan

bir oyunun içinde bulur kendini. Herkes geceyi sağ salim atlatmak için kendine bir rol

biçer ve onu en iyi şekilde oynar. Hatta bazen gerçekle olan bağları kopar ama,bu da

yetmez geceyi kazasız, belasız atlatmaya. Çünkü sabaha karşı duyulan darbe haberiyle artık rolleri de kurtaramaz onları.


Gecenin sonunda (finalde) karakterler ve konak kaderiyle baş başa kalır. Gidenler

Zaten, hayatının kararını alıp gitmiştir, kalanlar da bir seçim yapıp kendi sonunu kendi hazırlamak zorundadır. Bu akşam konaktan içeri girenler ne aynı kişi ne de aynı hayata çıkacak. Karakterlerin ve konağın kaderi bu gece şekillenecek...


İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı