Yaşlılık Hastalıkları ve Beslenme - Şeker, Esin Göksu

Yaşlılık Hastalıkları ve Beslenme

Esin Göksu Şeker

Yayınevi: Hatiboğlu

Yayın tarihi: 03/2016

Türkçe | 258 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Beslenme-Diyet  |  Sağlık

Geriatri ve Gerontoloji;  yaşlılık ve yaşlanma konularını ele alan, çeşitli bilim dalları ve çalışmaları içeren, geniş kapsamlı multidisipliner bir bilim dalıdır. Türkçe karşılığı yaşlı-lıkbilimidir. Farklı bilim dallarıyla birlikte yaşlanma ve yaşlılığı inceler. Çalışmaları kuramsal ve uygulamalıdır. Öncelikle yaşlıların yaşam koşullarının iyileştirilmesi hedeflenir. Yeni tek-nolojik ve ekonomik gelişmeler, bu hedefe yaklaşabilmek açısından pekçok olanak sunmaktadır.
Dünyada ve ülkemizde yaşam süresinin uzaması, beraberinde yaşlılığa ait hastalık ve sorunların daha iyi irdelenmesi gerçeğini gündeme getirmektedir.
Gerontolojik düşünce ve girişim tarzlarının kavranabilmesinde yaşlılık, yaşlanma, yaşlı ve yaşam tarzlarının irdelenmesi önemlidir. Geriatrinin hedefi yaşlı insanları eski sağlığına döndürmek değildir.  Yaşlıların yaşamlarını kendi başlarına sürdürebilmelerini sağlamak, yaşam-larıyla ilgili kararlarını tek başına alabilecek durumu oluşturmak ve durumu korumaktır. 
Bu dönemde gelişebilecek hastalıkların bilinmesi ve alınacak önlemlerin belirlenebilmesi yaşam kalitesini etkileyecektir.  Oluşabilecek sağlık sorunlarını çözümlemede beslenmenin önemini özellikle vurgulamak gerekir.
Bu düşünceleri esas alarak konuya katkı verebilecek bir çalışmayı planladık. Okan Üni-versitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü yüksek lisans programına Bursa’dan katılan öğren-cilerin hazırladığı dönem ödevlerinin konusunu “yaşlılık”  olarak belirledik.“Sağlıklı yaş alabilmek için nasıl beslenmeli’ den başlayarak, Sağlıklı Yaşlının Beslenmesi,Osteoporoz, Alzheimer, Parkinson, Kanser, Hipertansiyon gibi hastalık durumlarında beslenmeyi araştırıp bilgileri derlendi. Yaşlılık ve Fiziksel Aktivite, Yaşlılık ve Antioksidanlar gibi konuları araştırıp güncel yayınlardan derlemeler yapıldı.
Bu çalışmada ekip çalışması ve birlikte üretmenin mutluluğu ile bir kitap haline getirilmesi fikri bizleri bu noktaya getirdi. Konuya ilgi duyanlara kaynak oluşturması ve yararlanılması için bu emeğin yerine ulaşacağına inanıyoruz. Bölümlerin yazılmasında bilimsel kaynakların incelenmesi, doğru bilgilerin yazılması, güzel Türkçemizin ve yazım kurallarının doğru kulla-nılmasında özen gösteren bölüm yazarı arkadaşlarıma içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu düşünceyi paylaştığım saygıdeğer insan Dr. Tahir Hatipoğlu’nun desteğini sırtımızda hissedince çalışmalarımız hız kazandı. Kendisine ve Hatipoğlu Yayınevi ailesine şükranlarımı sunuyorum.
Kitap yazmanın yaşamımızda “iz bırakmak” olduğunu öğreten sevgili hocam Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol’a teşekkürlerim sunuyorum.
Emeği geçen,iz bırakan meslektaşlarıma içten teşekkürlerim ve sevgilerimle

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı