Hayvan Çiftliği : Mini Kitap - Orwell, George

Hayvan Çiftliği : Mini Kitap

George Orwell

Yayınevi: Can

Yayın tarihi: 02/2016

ISBN: 9789750730528

Çevirmen : Celal Üster

Türkçe | 288 Sayfa | 8 x 12 cm

Tür: Roman Öykü

İngiliz yazar George Orwell, u¨lkemizde daha çok Bin Dokuz Yu¨z Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok u¨nlu¨ eseridir. 1940’lardaki “reel sosyalizm”in eleştirisi olan bu roman, du¨nya edebiyatında yergi tu¨ru¨nu¨n başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Hayvan Çiftliği’nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömu¨ren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa su¨rede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlu¨k kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, du¨pedu¨z Stalin’i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlu¨k ortamında olabilecek kişilerdir.
Alt başlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama ku¨çu¨kleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı