Ödüller

Afet İnan Tarih Araştırmaları Ödülü 1990 yılında, Prof. Dr. Afet İnan'ın anısını yaşatmak, onu genç kuşaklara tanıtmak ve tarih araştırmalarını teşvik etmek amacıyla ailesinin girişimiyle verilmeye başlandı. İki yılda bir yeni sahiplerini bulan ödül, 1995 yılından itibaren Tarih Vakfı'nın akademik desteğiyle verilmeye devam etmektedir.

Ödül Alanlar

Genç yazarları özendirmek amacıyla 1979'da kurulan ödül, şiir, hikâye, roman, deneme-inceleme-eleştiri-gezi ve çocuk edebiyatı dallarında yayımlanmış ya da yayıma hazırlanmış ilk yapıtlara verilmekteydi.

Ödül Alanlar

Altın Portakal Şiir Ödülü, AKSAV (Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı) ile AKSEV (Akdeniz Sanatevi) işbirliğiyle 1997 yılından itibaren, iki dereceli olarak başlayan ilk yılın ardından tek kitaba verilerek sürdürülmektedir. Her yılın şiir ödülü, seçici kurul üyeleri tarafından, bir önceki yıl yayımlanan şiir kitapları arasında yapılan değerlendirme sonunda belirlenerek Altın Portakal Şiir Ödülü'ne değer görülen kitabın şairi için, bir sonraki yıl Şiir Sempozyumu düzenlenmekte; ödüllü şairin şiiri ve yapıtı şiir insanları tarafından bildiriler sunularak değerlendirilmektedir. Sempozyumda sunulan bildiriler genellikle aynı yıl içinde kitaplaştırılarak Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumu’nun belgesi olarak yayımlanmaktadır. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama Altın Portakal Şiir Ödülü'ne özgün ve saygın bir konum sağlamakta; 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü de kapsayan nitelikli bir edebiyat şenliği olarak onu ayrıcalıklı kılmaktadır. Altın Portakal Şiir Günleri, ayrıca şiir odaklı çeşitli sergi, panel ve yayınlarıyla her yıl şiirseverlerle bütünleşerek ülkemizin en önemli edebiyat etkinliklerinden biri olmayı kurumsal olarak sürdürmektedir.

Ödül Alanlar

İsveçli çocuk edebiyatı yazarın Astrid Lindgren'in 2002'de 94 yaşında vefat etmesinin ardından, İsveç Hükümeti tarafından yazar anısına verilen ödül, beş milyon İsveç Kronu ile dünyanın en büyük çocuk ve genç edebiyatı ödülü olmasının yanısıra, en büyük ikinci edebiyat ödülüdür. Ödül, kitapları 91 dile çevrilen ve 145 milyondan fazla satan Astrid Lindgren'in edebi yaklaşımına uygun olarak, yeni ve yetenekli öykücülere, yazarlara ve kitap resimleyenlere verilmektedir.

Ödül Alanlar

La Fundación Príncipe de Asturias convoca desde 1981 los Premios Príncipe de Asturias que, anualmente, son entregados por Su Alteza Real el Príncipe de Asturias, Presidente de Honor de esta institución, en un solemne acto académico que se celebra en Oviedo, capital del Principado de Asturias.
Son objetivos primordiales de la Fundación consolidar los vínculos existentes entre el Principado y el Príncipe de Asturias y contribuir a la exaltación y promoción de cuantos valores científicos, culturales y humanísticos son patrimonio universal.

The Prince of Asturias Foundation was founded in the city of Oviedo on 24th September 1980 at a formal ceremony presided over by His Royal Highness the Prince of Asturias, Heir to the throne of Spain, who was accompanied by his parents, Their Majesties the King and Queen of Spain.
The essential aims of the Foundation are to consolidate links between the Principality and the Prince of Asturias, and to contribute to encouraging and promoting the scientific, cultural and humanistic values that form part of mankind’s universal heritage.

Ödül Alanlar

Behçet Aysan Şiir Ödülü, 1993 Sivas Katliamı'nda öldürülen şair ve tıp doktoru Behçet Aysan adına Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen şiir ödülüdür.

Ödül Alanlar

Amerika'da yazıma olan ilgiyi artırmak ve yazım çalışmalarını geliştirmek amacı ile 1950 yılında verilmeye başlanan ödüller, Birleşik Devletleri'nde verilen en yüksek edebiyat payesidir. Roman, edebiyat dışı, şiir ve genç edebiyatı alanlarında verilen ödüllerin yanısıra, "ömür boyu başarı" nişanları da her yıl sahiplerini bulmaktadır.

Ödül Alanlar

Layık görülenler arasında Ezra Pound, Wallace Stevens, W.H. Auden gibi ünlü ve saygın şairlerin de bulunduğu Bollingen Ödülü, Yale Üniversitesi Beinecke Kütüphanesi tarafından iki yılda bir verilmektedir. Carl Jung'un inzivaya çekildiği İsviçre'nin Bollingen kasabasının adından esinlenerek 1948 yılında verillmeye başlanmıştır.

Ödül Alanlar

1990'da hayatını kaybeden şair Cemal Süreya anısına düzenlenen şiir ödülü 1991 yılından beri verilmektedir. 2001 yılından sonra 3 yıl ara verilen ödüller, 2004'den beri Cemal Süreyya Kültür ve Sanat Derneği tarafından devam ettirilmektedir. Yayımlanmış Kitap Ödülü ve Yayımlanmamış Dosya Ödülü olmak üzere iki dalda ödül verilir.

Ödül Alanlar

İspanyol Kültür Bakanlığı tarafından verilen ödülün sahipleri, ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes anısına, İspanyol Dili ve Edebiyatı'na katkıda bulunduğu düşünülen yazarlar arasından seçilmektedir. Booker Ödülü'nün, İspanyol dilinde eşdeğeri olarak görülen Miguel de Cervantes Ödülü, Nobel Edebiyat Ödülü'ne de benzetilmektedir.

Ödül Alanlar

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP’ın işbirliğiyle, beş ayrı dalda dönüşümlü olarak verilmektedir.

Ödül Alanlar

Şair Ceyhun Atuf Kansu anısına 1986'dan beri verilmekte olan şiir ödülüdür.

Ödül Alanlar

1971 yılında Whitbread Ödülleri adıyla verilmeye başlanan ödül, 2006 yılından sonra Costa Kitap Ödülleri adını almıştır. Roman, ilk roman, çocuk edebiyatı, şiir, biyografi alanlarında verilmektedir. İngiltere'nin en saygın kitap ödüllerinden biridir; sahipleri arasında Mark Haddon, Philip Pullman, Seamus Heaney, Ted Hughes, Andrea Levy gibi isimler yer almaktadır.

Ödül Alanlar

“Türkçem benim ses bayrağım” diyerek yüzü aşkın kitabıyla Türkçe’nin ses bayrağını yaşamı boyunca yükseklerde dalgalandıran Fazıl Hüsnü Dağlarca, 100 yıl önce doğduğu yer olan Beşiktaş’ta, adına düzenlenen etkinliklerle yaşamaya, yaşatılmaya devam ediyor. Yaşadığı dönemde “Yaşayan En Büyük Şair’’ sıfatıyla da onurlandırılan Dağlarca, “Yunus gibi giderken gitmez olmak isterim’’ sözüyle, şiirdeki ölümsüz kaynaklardan biri olmak isteğini ortaya koymuştu. Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteğiyle düzenlenen bu ödül, Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla verilir.

Ödül Alanlar

Bu ödül, yazdıklarıyla Türkiye’deki kadınların sorunlarına büyük bir duyarlılık gösteren Duygu Asena’nın anısına bir saygı duruşudur. Onun Türkiye’ye mal olmuş eseri Kadının Adı Yok’tan yola çıkmakta, ülkemizde kadınların yaşadığı zorlukların hâlâ sürmekte olduğuna vurgu yaparak, farkındalığı artırmayı da amaçlamaktadır. O yüzden de: “Kadının Hâlâ Adı Yok.”
Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran değerli yazarımız Duygu Asena’nın anısına, edebiyat dünyasında başarıları ödüllendirmek amacıyla 2007 yılından başlayarak yılda bir kere verilmektedir.
Yıl içinde yayımlanmış tüm romanların başarılarını ödüllendirmek amacıyla düzenlenen bir roman ödülüdür.

Ödül Alanlar

Her yıl Mystery Writers of America tarafından Edgar Allan Poe anısına verilmektedir. Roman, edebiyat dışı, TV, sinema ve tiyatro senaryosu alanlarında verilen ödül,"The Edgars" adıyla da bilinmektedir.

Ödül Alanlar

Ödül her yıl, seçici kurulun öykü, şiir ya da deneme alanındaki tüm eserleri değerlendirmesi sonucunda, yaşamakta olan ve son üç sene içinde bir yapıtı yayınlanmış olan bir şair ya da yazara verilir. Ödülü bir kez alan kişiye tekrar ödül verilmez.

Seçici kurul altı üye ile Can Yayınları'nın temsilcisinden oluşur. Her sene kurula başkanlık eden üye kuruldan ayrılır ve yerine yeni bir kişi seçilir. Kuruldan ayrılan üye altı yıl içinde yeniden seçici kurulda yer almaz, böylece kurulun 6 yılın sonunda yenilenmesi sağlanmış olur.

Her yılın 17 Mart gününde, seçici kurul tarafından belirlenen ödül sahibi basına açıklanır. Ödül, Erdal Öz'ün doğum günü olan 26 Mart günü Pera Müzesi'nde yapılan törenle sahibine verilir.

Ödül Alanlar

Çek Cumhuriyeti tarafından Franz Kafka anısına verilen ödül, Prag şehri ve Franz Kafka Derneği tarafından da desteklenmektedir.

Ödül Alanlar

Prestijli siyasi yazı ödülü olarak görülen George Orwell ödülleri ; en iyi siyasi kitap, siyasi gazeteci ve siyasi web blog yazarı alanlarında verilmektedir.

Ödül Alanlar

Giller ödülleri, Kanada’nın en önemli edebiyat etkinlikleri arasında yer alıyor. 1994’ten beri verilen ödüller, gazeteci-yazar Doris Giller anısına, kocası Jack Rabinovitch tarafından düzenleniyor.

Ödül Alanlar

Avrupa'nın saygın edebiyat ödüllerinden sayılan Goethe Ödülü üç yılda bir verilmektedir. Ödül sahipleri, Johann Wolfgang Goethe'nin doğum tarihi olan 28 Ağustos'ta açıklanmaktadır. Ödül alanı edebiyat ile sınırlandırılmamıştır; Goethe anısına, insanlığa yaratıcı katkıları bulunduğuna inanılan kişilere verilir.

Ödül Alanlar

Grinzane Cavour Ödülü, gençlere edebiyatı sevdirmek ve modern bir edebiyat anlayışı edinmelerini sağlamak amacı ile 1982 yılında verilmeye başlanmıştır. Farklı kültürlerin ve yeni deneyimlerin altını çizen ödülün sahipleri arasında, Nobel ödüllü yazarlar yer almaktadır. İtalya, Piedmont'a ait kökleri Avrupa ve tüm dünyaya yayılan Grinzane Cavour Ödülü, günümüzde uluslararası saygınlığa sahip bir edebiyat ödülüdür.

Ödül Alanlar

1987'den beri düzenlenmekte olan öykü ödülüdür.
Ödül, o yıl yayımlanmış öykü kitapları veya yeni yazılmış, henüz yayımlanmamış öyküler arasında seçilen bir öyküye verilmektedir.

Ödül Alanlar

International Board on Books for Young People (IBBY) tarafından iki yılda bir verilen Han Christian Andersen Ödülü "Küçük Nobel" olarak da bilinmektedir. Çocuk edebiyatı alanında uluslararası saygınlığa sahip olan ödül, yazarlara ve kitap resimleyenlere verilmektedir. Danimarkalı çocuk kitapları yazarı Hans Christian Andersen adına verilen ödülün sahipleri, bizzat Danimarka Kraliçesi tarafından verilen altın bir madalya ile ödüllendirilirler.

Ödül Alanlar

Hugo Ödülü, her yıl bir önceki yıl yapılan en iyi bilim kurgu çalışmalarına çeşitli kategorilerde verilen bir ödüldür. Ödülün ismi, öncü bilim kurgu dergisi Amazing Stories'in kurucusu Hugo Gernsback'ten gelir. Hugo ödülleri, 1954 yılı hariç 1953'ten itibaren her yıl verilmektedir.

The Hugo Awards are given every year for the best science fiction or fantasy works and achievements of the previous year. The award is named after Hugo Gernsback, the founder of the pioneering science fiction magazine Amazing Stories.

Ödül Alanlar

Emekli öğretmen Fikret Madaralı ile eşinin kurmuş oldukları Madaralı Roman Ödülü, 1974 - 1989 yılları arasında verilmiştir. Bir önceki yılda basılmış romanlardan birine verilen ödülün sonucu her yıl, seçiciler kurulu tarafından Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümü olan 17 Nisan gününde açıklanırdı.

Ödül Alanlar

The Man Booker International Prize is unique in the world of literature in that it can be won by an author of any nationality, providing that his or her work is available in the English language. It is awarded every second year.

Man Group plc has sponsored the Man Booker Prize since 2002 and the Man Booker International Prize since it was first launched. The timescale of the award allows the panel time to study in depth the work of those authors under consideration.

Continuing the leading role Man Booker plays in the world of literature, the Man Booker International Prize has literary excellence as its sole focus.

Ödül Alanlar

Britanya Milletler Topluluğu ve İrlanda Cumhuriyeti vatandaşları tarafından İngiliz dilinde yazılmış, yılın en iyi kitabına verilen ödül, ilk defa 1969'da verilmeye başlanmıştır. Man Grubu tarafından finanse edilen ödülün sahipleri, Man Booker'ın basındaki popülaritesi nedeniyle dünya çapında bir okuyucu kitlesi edinmenin yanı sıra £50.000 para ödülü kazanmaktadır. Ödülün seçiciler kurulu adanın yetkin akademisyenleri, yazarları ve eleştirmenleri arasından seçilir.

Ödül Alanlar

Şiirimizin büyük ustası Melih Cevdet Anday’ın anısına, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Ören Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ödüldür.

Ödül Alanlar

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Türkiye'de ve Mersin'de edebiyata ilgi çekilmesi amacıyla verilen ödüldür.İlk olarak, 2007 yılında verilmeye başlanmıştır.

Ödül Alanlar

Metin Altıok Şiir Ödülü, 1993 Sivas Katliamı'nda öldürülen şair Metin Altıok adına Kırmızı Yayınları tarafından verilen şiir ödülüdür.

Ödül Alanlar

Nebula Ödülleri, Amerikan Bilim Kurgu Yazarları Derneği (SWFA) tarafından verilemktedir. 1965 yılından bu yana, bilim kurgu eserlerine verilen ödül, uluslararası üne sahiptir.

Ödül Alanlar

Şair Behçet Necatigil'in adına, ailesi tarafından kurulan ödül, 1980'den beri verilmektedir. 1993 yılına kadar, şairin ölüm yıldönümünü olan 13 Aralık günü verilen ödül, 1994 yılından itibaren şairin doğum yıldönümü olan 16 Nisan günü açıklanmaktadır.

Ödül Alanlar

Uluslararası edebiyat yayını World Literature Today ve Oklohama Üniversitesi tarafından desteklenen ödül, iki yılda bir sahiplerini bulmaktadır. Tek bir esere değil, edebi çalışmaların bütününe verilen bir ödüldür. Books Abroad dergisi editörü, Ivar Ivask'ın çabalarıyla 1969 yılında "Books Abroad International Prize for Literature" adıyla verilmeye başlanan ödül, şimdiki adına 1976'da kavuşmuştur. Ödüle layık görülen isimler, dil, ulus ve edebi tür gözetmeksizin yedi kişilik bir jüri tarafından seçilen adaylar arasından belirlenir.

Ödül Alanlar

1901 yılından bu yana, İsveç Stockholm'de bulunan Nobel Vakfı'nın verdiği Nobel Edebiyat Ödülü, uluslararası bir ödüldür. Dünya çapında üne sahip yazarların yanı sıra farklı kültür ve dillerden tanınmamış yazarlar da ödülü almaya hak kazanmışlardır. Madalya, diploma ve para ödülünden oluşan Nobel Edebiyat Ödülü, her yıl Ekim ayında açıklanmaktadır.

Ödül Alanlar

NDS Edebiyat Ödülü, yönetmeliği gereğince, dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçe’ye çevrilmiş Türk veya yabancı bir frankofon yazarın eserine verilmektedir. Ödül, ilk olarak 2009 yılında verilmeye başlanmıştır.

Ödül Alanlar

Kadın yazarları teşvik amacı ile verilen ödül, İngiltere'de yayımlanmış ve İngilizce yazılmış eserlere verilmektedir. Edebiyat dünyasının prestijli ödüllerinden olan Orange Ödülü 1996'dan bu yana verilmektedir. Kazanan yazarlar, para ödülünün yanı sıra Grizel Niven tarafından tasarlanmış ve "Bessie" adı verilen bronz heykele de sahip olmaktadırlar. Ödülün onuncu yılı şerefine verilen "En İyinin En İyisi" ödülüne Small Island romanı ile Andrea Levy layık görülmüştür.

Ödül Alanlar

Sonucu her yıl, Orhan Kemal'in ölüm yıldönümü 2 Haziran'da açıklanan armağan, bir önceki yılın yayınlanmış romanlarından birine verilmektedir.

Ödül Alanlar

Fransa'nın en ilginç edebiyat ödüllerinden biri olan Femina Ödülü, 1904'te La Vie Heureuse dergisine yazan ve kadın duyarlıklarını yansıtan bir edebiyat ödülü olmasını isteyen yirmi iki yazar tarafından başlatılmış. Her yıl yalnızca kadın yazarlardan oluşan bir seçici kurul tarafından veriliyor, ama ödülü kazananın kadın yazar olması gerekmiyor.

Ödül Alanlar

The Prix Goncourt is a prize in French literature, given by the académie Goncourt to the author of "the best and most imaginative prose work of the year.

Ödül Alanlar

19. yüzyıla damgasını vurmuş, üniversitelerde gazetecilik bölümünün açılmasını sağlayan Amerikalı gazeteci Joseph Pulitzer, 1904 yılında hazırladığı vasiyetiyle Pulitzer Ödülleri'nin temelini atmış oldu. 1917 yılından bu yana, Columbia Üniversitesi tarafından verilen ödül, yirmi bir farklı alanda sahiplerini bulmaktadır. Ödül sahipleri, bağımsız bir komite tarafından seçilmekte ve Nisan ayında duyurulmaktadır.

Ödül Alanlar

Sait Faik Abasıyanık'ın ölümünden sonra annesi Makbule Abasıyanık, oğlunun kitaplarının gelirinden karşılanmak ve Sait Faik'in ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs'ta, bir önceki yılın en beğenilen hikaye kitabına verilmek üzere 1955 yılında Sait Faik Armağanı'nı kurmuştur.

1960-1963 yılları arasında verilmeyen Armağan, 1964 Mart'ında Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yeniden yürürlüğe alınmıştır.

Ödül ayrıca 1981 ve 1982 yıllarında verilmemiş, 1993'te de ödüle layık eser bulunamamıştır.

Ödül Alanlar

1977'de kurulan Sedat Simavi Edebiyat Ödülleri'nin amacı, en güzel eseri vermiş ve en büyük aşamayı sağlamış yazarlara Sedat Simavi adına ödül vererek yaratıcı çalışmaları teşvik etmek; böylece sanat ve kültür hayatımıza katkıda bulunmaktır. Ödüller, Sedat Simavi Vakfı tarafından her yıl 9 Aralık günü törenle dağıtmaktadır.

Ödül Alanlar

Sonning Ödülü, 1879-1937 yılları arasında yaşamış olan Danimarkalı yazar ve yayıncı C. J. Sonning tarafından oluşturuldu. 1 milyon kronluk değeri olan ödül, her iki yılda bir Kopenhag Üniversitesi'ne bağlı bir komite tarafından Avrupa kültürünün yararı için övgüye lâyık işler ortaya koyan kişilere veriliyor.

Ödül Alanlar

Strega Ödülü (İtalyanca'da Premio Strega), her yıl İtalya’da yayımlanmış bir kitaba verilen en saygın ödüllerden biridir. Bir önceki yılın 1 Mayıs gününden, içinde bulunulan yılın 30 Nisan gününe kadar yayımlanmış kitaplar ödüle aday olabilirler.

1983’ten bu yana ödülün organizasyonu Bellonci Vakfı tarafından yürütülmektedir. İlk Strega Ödülü, 1947 yılında, Tempo di uccidere adlı yapıtıyla Ennio Flaiano’ya verilmiştir. Ödülü kazananlar arasında, İtalyan edebiyatının önde gelen adları yer alır: Cesare Pavese (1950), Alberto Moravia (1952), Giorgio Bassani (1956), Elsa Morante (1957), Dino Buzzati (1958), Giuseppe Tomasi di Lampedusa (1959), Natalia Ginzburg (1963), Tommaso Landolfi (1975), Primo Levi (1979), Umberto Eco (1981), Gesualdo Bufalino (1988) ve Claudio Magris (1997).

Ödül Alanlar

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından şiir, öykü ve roman alanındaki nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek ve ödüllendirmek üzere konumlandırılmıştır.

Ödül Alanlar

Dünyanın dört bir yanındaki kütüphanelerin önerdiği adaylar arasından seçilen 10 eser yeniden değerlendirmeye alınaıyor ve ödül sahibi belirleniyor.Ödülün adayları 47 ülkedeki 162 halk kütüphanesinin önerdiği romanların değerlendirilmesiyle belirleniyor ve eserler uluslararası seçici kurulun dikkatine sunuluyor. İngilizce eserlerin değerlendirildiği yarışmaya çeşitli ülkelerden yazarlar katılabiliyor, ancak bu yazarların kitaplarının İngilizceye çevrilmiş olması gerekiyor. Dublin Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen ve "adaylarını dünyadaki halk kütüphanelerinin okurlarının belirlediği en prestijli edebiyat ödülü" diye nitelenen Uluslararası Dublin Impac Edebiyat Ödülü'ne, merkezi Dublin'de bulunan Impac şirketi sponsorluk ediyor. Yarışmanın kazananına 100 bin euro para ödülü de veriliyor.

Ödül Alanlar

Cumhuriyet gazetesi kurucusu Yunus Nadi adına konmuş olan Yunus Nadi Armağanı, 1946 yılından bu yana her yıl değişen konularda verilmektedir.

Ödül Alanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015