%20
Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı - Bergson, Henri

Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı

Henri Bergson

Yayınevi: Doğu-Batı

Yayın tarihi: 11/2004

ISBN: 9789758717071

Çevirmen : Mukadder Yakupoğlu

Türkçe | 286 Sayfa |

Tür: Siyaset Felsefesi

  • 43,20 TL

Ünlü Fransız filozof Henri Bergson'un düşünce tarihinde özgün bir yeri vardır. Bergson'a göre, gerçek varolan şey madde, cansız varlık değildir; gerçeklik süredir ve bunu yalnızca sezgi kavrayabilir. Zaman bir birikimdir. Gelecek hiçbir zaman geçmişin aynısı olamaz, zira her adımda yeni bir tecrübe ortaya çıkar. Bergson, bilinçli bir varlık için varolmanın değişmek olduğunu kabul eder, çünkü değişmek olgunlaşmak demektir; olgunlaşmak ise, sonsuzca kendi kendini yaratmak demektir. Bu, yalnızca bilinçli insan varlığı için değil, fakat bütün gerçeklik için böyledir. Bergson gelişmeyi, ancak süre olarak anladığımız takdirde her şeyi berraklığa kavuşturulabileceğimizi söyler.

Bergson'un ahlakın ve dinin iki kaynağından temel yaklaşımı durağan ile devingen arasında kurduğu temel karşıtlıktır. Bu karşıtlıklardan birinin kökleri zihindedir ve bilime, onun durağan , mekanik ülkülerine ulaşır, diğerleri sezgiye dayalıdır; varlığını filozofların, sanatçıların ve büyük mistiklerin yaratıcı atılımından bulur;

"Azizlerin niçin taklitleri vardır ve iyiliğin büyük insanları neden arkalarından yığınları sürüklemişlerdir? Hiçbir şey istemiyorlar ve buna rağmen elde ediyorlar. Çağırmak zorunda değillerdir; yalnızca varolurlar, varoluşları bir çağdır. Çünkü bu başka ahlakın özelliği tam da budur. Doğal ödev baskı veya zorlamayken, tam ve mükemmel ahlakta bir çağrı vardır."

"Ruh, onu sürükleyen akımla derinden sarsılmış olarak, türün ve bireyin dairesel olarak koşullandırılmasını isteyen yasadan bir an için kurtularak, kendi üzerinde dönmekten vazgeçer. Sanki onu çağıran bir sesi dinliyormuş gibi durur. Daha sonra kendini ileriye doğru bırakır. Onu hareket ettiren gücü doğrudan algılayamaz ama simgesel bir görmeyle onun tanımlanamaz varlığını hisseder veya keşfeder. Sonra büyük bir neşe içinde eridiği bir esrime hali veya kendinden geçiş hali gelir..."

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı