%25
AKP Muhafazakarlık Milliyetçilik : Zamanın Ruhu - Özbudun, Sibel

AKP Muhafazakarlık Milliyetçilik : Zamanın Ruhu

Sibel Özbudun

Yayınevi: Ütopya

Yayın tarihi: 12/2012

ISBN: 9786055580384

Yazar : Temel Demirer

Türkçe | 693 Sayfa | 16 x 24 cm.

Tür: Modern Türkiye Tarihi

  • 37,50 TL
  • 50,00 TL

Bu kitapta yer alan yazılar, Türkiyenin 2000'li yıllarda yöneldiği yeni dönem(ec)e değişimler. Neo-liberal ekonomik politikaların, Türkiye burjuvazisinin yükselen fraksiyonu, Anadolunun [iktisaden liberal, kültürel açıdan muhafazakâr] kaplanları ve onların temsilcisi AKP eliyle pervasızca ve frensizce, iktisadî ve toplumsal yaşamın bütün alanlarını kapsayacak tarzda yaygınlaştırıldığı bir dönem.

Bu yazılar, AKP iktidarının aynı zamanda, neo-Con olarak nitelenebilecek bir projenin temsilcisi olduğu bilinciyle, sermaye birikimi ve kullanımındaki bu kritik değişimlere eşlik eden kültürel iklim değişikliğini açımlamaya çalışıyor. Ancak bu metinler, Ulusal Solun yapmaya eğilimli olduğu üzere, AKP iktidarını Türk siyasal yaşamında radikal bir kopuş (ya da daha absürt bir tanımla geriye dönüş) olarak değil, daha çok süregenlik içinde bir kopuş, olarak tanımlıyor. Bunun içindir ki, yazıların bir bölümünde, özellikle Kürt Sorunu ve hukuk alanında AKP iktidarı boyunca, sona erdiği savlanan vesayet rejiminde neyin/nelerin değiştiğini sorgulanmakta.

Ama sorgulamak yetmiyor. Kitap, neo-liberal/neo-Con AKP sultasına karşı ne darbeci özlemlere, ne de sandık yanılsamalarına prim vermeksizin, gerçek ve otantik bir Anadolu Baharına çağırıyor okuru. Tekel direnişinin ve 1 Mayıs Meydanının sokak sokak kazanılması sürecinin toplumsal muhalefet açısından içerdiği dersleri izleyerek.

Özetle, Zamanın Ruhu (AKP, Muhafazakârlık, Milliyetçilik)te derlenen yazılar, bu ülkenin içinden geçtiği kritik kesite tanıklık ederken, koşulları eşit, adil ve özgürlükçü, paylaşımcı bir dünyaya doğru dönüştürme düşünü paylaşıyor.

Bu ülkedeki milyonlarla birlikte.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı