%20
Anlam Haritaları :  İnancın Mimarisi  - Peterson, Jordan B.

Anlam Haritaları : İnancın Mimarisi

Jordan B. Peterson

Yayınevi: Pegasus

Yayın tarihi: 06/2024

ISBN: 9786254104107

Çevirmen : Elif Kayurtar

Karton Kapak | Türkçe | 824 Sayfa | 13.5 x 21 cm

Tür: Psikoloji (Kuram-Tarih-Deneme)

  • 720,00 TL

Neden farklı yer ve zamanlarda insanlar benzer semboller ve anlamlarla mitler ve hikâyeler üretsinler? Farklı dinî veya ideolojik inançlara sahip insan grupları sonsuz çatışmaya mı mahkûmdur? Bilimin ve dinin iddiaları gerçekten uzlaştırılamaz mı? Grupların teşvik ettiği gaddarlığa yönelik bireysel eğilimi azaltmak için ne yapılabilir?

Anlam Haritaları, modern nöropsikolojinin bize beyin hakkında söyledikleri ile uzun süredir anlatılan ritüeller, mitler ve dinî hikâyeler arasındaki bağlantıyı araştıran kışkırtıcı yeni bir hipotezle bu soruları ele alıyor. Peterson’ın iddialı disiplinler arası incelemesi, din, bilişsel bilim ve mitoloji ile anlatıya yönelik Jungcu yaklaşımlardan örnekler ortaya koyuyor. Anlam Haritaları, arkaik ve modern düşüncenin zenginliğine eleştirel bir rehber olmanın yanı sıra insan motivasyonuna ve duygularına dair paha biçilmez içgörüler sunuyor.


“Bu öyle şıp diye okunup anlaşılacak basit bir kitap değil. Çok titiz bir incelemeyi gerektiriyor; öyle ki tekrar tekrar dönmelisiniz... Aslına bakarsanız Anlam Haritaları’nı kendi anlam haritalarınızı oluşturmak ve genişletmek için bir uyarıcı ve referans olarak okumalısınız. Laf aramızda önümüzdeki birkaç yıl içinde birçok kez Peterson’ın düşüncelerine ve haritalamalarına geri dönmeyi planlıyorum.”
American Journal of Psychiatry

“Anlam Haritaları, insanı neyin motive ettiğine ilişkin kavrayışımızın ciddi anlamda genişlemesine neden olan enfes bir çalışma olmuş. Peterson, geçmişte birçok bilim insanının tavsiye ettiği bir yol izlese de pratikte o kadar talepkâr ki, bu nadiren iyi yapılan bir şeydir. Peterson, nörobilimden arkeolojiye uzanan pek çok alanda yapılan saha çalışmalarını ve akademik literatürü titizlikle sentezliyor. Bu araştırmanın bulgularını da Jung, Nietzsche, Dostoyevski ve Soljenitsin gibi yazarların metinleriyle uyumlu hâle getirmeyi başarıyor.”
Sheldon H. White, Psikoloji Bölümü, Harvard Üniversitesi

“Eşi benzeri olmayan, fevkaladenin fevkinde bir kitap okuyacaksınız. Mitolojilerin anlamının ve insani ihtiyaçlarımızı, bilinen ve bilinmeyen arasındaki sınırları aşma deneyimlerimizin derin yapısındaki hikâyeyle ilişkilendirme arzumuzun yeni ve parlak bir sentezine hazır olun derim.”
Prof. Dr. Keith Oatley, Uygulamalı Bilişsel Psikoloji, Toronto Üniversitesi

“Jordan Peterson, efsane, edebiyat ve modern nörobilim araştırmalarından yararlanarak insanların keşfedilmemiş tehlikeli şeylerle yaşamayı, hatta bunların yarattığı tehdidi fırsata dönüştürmeyi nasıl öğrendiklerini anlatıyor. Her bir cümleyi dikkatle kurarak son derece tutarlı, ikna edici bir argüman oluşturuyor.”
Prof. Dr. Philip James Stone, Psikoloji Bölümü, Harvard Üniversitesi

“Anlam Haritaları; yazarının derin ahlak anlayışını, klinik psikolojiden kutsal yazılara kadar uzanan engin bilgisini, mahkûmlar, alkolikler ve akıl hastalarının da dâhil olduğu hastalarla ilgili kişisel deneyimini ve bu süreçte yaptığı vicdan muhasebesini yansıtıyor.”
Montreal Gazette

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015