%20
Arap Mitolojisi - Tur, Salih

Arap Mitolojisi

Salih Tur

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 02/2022

ISBN: 9786258075069

Türkçe | 323 Sayfa | 17 x 25 cm

Tür: Din / Mitoloji

  • 115,20 TL

 Arap Dili ve Edebiyatı uzmanı olan Salih Tur’un Arap Mitolojisi adlı bu eseri, Arapların İslâm öncesi ve sonrası mitolojilerini geniş bir yelpazede sunmaktadır. Bu mitolojiler, uzun tarihsel geçmiş içinde Arapların dinî inanışlarını, gelenek ve göreneklerini, düşünce yapılarını, sosyal ilişkilerini, tabiata bakış açılarını, kâinatın kuruluşundan günümüze kadarki pek çok serüveni yansıtmaktadır. Çalışmada ayrıca Arap mitolojisinin uzun bir tarihî süreç içerisinde şekillenmesinde etkili olan çeşitli faktörler ele alınmakta; Arap kültürünün İslâm kültürü üzerindeki etki ve yansımaları yanı sıra mitoloji-sanat/edebiyat ilişkisi üzerinde de durulmaktadır.

Arap mitolojisi, esas itibariyle Ortadoğu’da ve özellikle Mezopotamya bölgesinde yaşamış birçok ulusun ortak kültürel birikiminin bir devamı niteliğindedir. Bir ulusun düşünce yapısını ve kültürel donanımını iyi kavrayabilmek, sanatı ve edebiyatıyla en geniş manada kültürel üretimini doğru okuyup anlamlandırabilmek için o ulusun mitolojisini bilmenin gerekliliği ortadadır Bu yüzden Arap kültür ve edebiyatını anlamada geniş bir pencereden bakabilme becerisi elde etmek için de, kültürel kodlardan zengin bir miras barındıran Arap mitolojisine vakıf olmak bir hayli önemlidir.

Kültürel coğrafyamızın önemli bir parçası olan Arapların mitolojisi üzerine ülkemizde kapsamlı bir çalışma ne yazık ki bulunmamaktadır. Bilimsel bir yaklaşımla oluşturulmuş olan bu eser, ülkemizde Arap mitolojisi alanında yazılmış ilk çalışmalardan biridir ve Arap/İslâm kültürünün şöyle veya böyle etkilendiği zengin kültürel birikime çok değerli bir pencere açmaktadır. Başta edebiyat, arkeoloji, teoloji, antropoloji araştırmacıları olmak üzere her kesimden okurun yararlanacağı önemli bir başvuru eseri niteliğindedir.
Prof. Dr. Rahmi Er

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı