%26
Aşık Veysel : Anadolu’nun Sesi ve Sözü - Ekşi, Pelin

Aşık Veysel : Anadolu’nun Sesi ve Sözü

Pelin Ekşi

Yayınevi: İstanbul Gelişim Üniversitesi

Yayın tarihi: 09/2023

ISBN: 9786258202120

Karton Kapak | Türkçe | 122 Sayfa |

Tür: Biyografi-Otobiyografi  |  Anı, Mektup  |  Kültür Tarihi

  • 78,44 TL

 “Âşık Veysel’in Vefatının 50. Yıl Dönümü”; ülkemizin önerisi, Azerbaycan, Macaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Ukrayna ve Özbekistan’ın desteğiyle UNESCO 41. Genel Konferans kararıyla 2023 yılı için “UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programı”na alınmıştır. Ayrıca, 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü “Vefa” dalında Âşık Veysel’e verilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne kaydedilen “Âşıklık Geleneği”nin güçlü temsilcilerinden biri olan Âşık Veysel’in 2023 yılı boyunca tüm dünyada ve Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı himayelerinde anılmasına dair bir genelge yayımlanmıştır. Bu karara istinaden yıl boyunca birçok eğitim ve öğretim kurumu tarafından bu kapsamda etkinlikler ve projeler yürütülmüştür.
Biz de İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak Âşık Veysel’in kültür dünyamızdaki yerini ve önemini ele aldığımız bir kitapla ona “dostlar”ından bir selam iletmek istedik.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Bölümümüzün değerli üyeleri tarafından kaleme alınmış ve daha önce başka yerde yayımlanmamış makalelerden oluşmaktadır. Akademik dayanışmanın ve işbirliğinin güzel bir örneği olan bu çalışmaya imza atan meslektaşlarıma ayrı ayrı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Kitabın yayımlanma sürecini titizlikle yöneten İGÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Sayın A. Şenol ARMAĞAN’a ve  bize her konuda destek olan İGÜ İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Kenan AYDIN’a müteşekkiriz. Bu vesile ile yayıncılık faaliyetlerindeki teşvik edici yaklaşımlarından dolayı İGÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Abdülkadir GAYRETLİ’ye ve Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Bahri ŞAHİN’e bölümümüz adına ayrıca teşekkür ederim.
Dr. Öğr. Üyesi Pelin EKŞİ, İstanbul, 2023
 
İÇİNDEKİLER
Karanlıklar İçinde Işıldayan Çerağ: Âşık Veysel’in Hayatı 
Kemal ÇİNKO
Âşık Veysel Şatıroğlu ve Köy Enstitüleri Hakkında  
Şerefnur ATİK
Dost Dost Diye       
Hacer GÜLŞEN
Âşık Veysel’in İrfanı       
Elife ATEŞ
Kültür Dilbilimi Açısından Âşık Veysel’in Şiirinde “Toprak” Kavramı     
Pelin EKŞİ
Âşık Veysel Şatıroğlu Üzerine Yapılan Çalışmaların Kronolojik Kaynakçası (1932-2023)
Türkan KORKMAZ BULUT
Edebiyat Turizmi (Edebi Miras Turizmi) Örneği: Âşık Veysel Müzesi  
N. Gamze ILICAK, Kemal ÇİNKO

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015