Başlangıcından 1071e Ermenilerin Tarihi - Grousset, Rene

Başlangıcından 1071'e Ermenilerin Tarihi

Rene Grousset

Yayınevi: Aras

Yayın tarihi: 03/2005

ISBN: 9789757265689

Çevirmen : Sosi Dolanoğlu

Türkçe | 751 Sayfa |

Tür: Azınlık-Etnik  |  Uygarlıklar Tarihi

Ermeni halkının Anadolu, Ortadoğu, Kafkasya coğrafyasındaki varlığının kökeni ve bu bölgedeki yaşayışı daima önemli bir tarihsel araştırma konusu olmuştur. Bu kadim topululuk, yerleşmiş olduğu topraklarda tarih boyunca yaşanan Çeşitli mücadelelere, istilalara, felaketlere, değişimlere karşın, asırlık deneyimlerden süzülen geleneklerini, sözlü ve yazılı edebiyatını, kültürünü sonraki nesillere aktarmayı bilmiş, varolmayı sürdürmüştür.

Fransa Bilimler Akademisi üyesi tarihçi Rene Grousset, Ermenilerin Milattan Önce ikinci ve üçüncü bin yıllara, Hurrilere, Urartulara, Friglere dek uzanan tarihini çeşitli bilimsel varsayımların ışığında incelediği Ermenilerin Tarihi adlı önemli çalışmasında, bu halkın "nasıl kök saldığı ve bu derece geliştiği?" sorusuna cevap arıyor.

Yazar kitapta, Ermeni halkının günlük yaşayışı, kültürü, Ermenicenin kökeni; Ermenilerin kurduğu krallıkların, prensliklerin, beyliklerin, Ermenilerin Hıristiyanlığı kabulünün ve Ermeni Kilisesi'nin tarihi gibi konulan incelerken çok geniş bir yelpazeye yayılmış kaynaklardan yararlanıyor. Bu kaynaklar arasında çeşitli dillere ve dönemlere ait sözlü-yazılı anlatıların, destanların, ortaçağ Ermeni, Grek, Arap, Süryani, Gürcü tarihçilerinden eserlerin yani sıra, Ermenistan'da ve Batı ülkelerinde yapılmış bilimsel çalışmalar da yer alıyor.

Grousset eserinde, Ermenilerin tarih boyunca aynı coğrafyayı paylaştığı, siyasi-kültürel ilişki ve etkileşim içinde olduğu farklı halkların, Bizanslılann, Perslerin, Sasanilerin, Arapların, Gürcülerin, Süryanilerin, Kürtlerin, Türklerin tarihine de farklı açılardan bakıyor. Ermenilerin Tarihi bu yönüyle, Ermenilerin Anadolu'da çokça yaşadığı Van, Muş, Kars, Erzurum, Erzincan, Bitlis, Malatya, Diyarbakır, Siirt, Urfa, Antep, Maraş, Antakya, Sivas, Kayseri vs. gibi kentlerle ilgili mevcut yerel tarih çalışmalarına da katkıda bulunuyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı