%10
Behişti ve Mevlidi - Demirel, Şener

Behişti ve Mevlidi

Şener Demirel

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 03/2017

ISBN: 9786051806204

Türkçe | 245 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Tasavvuf

  • 30,15 TL
  • 33,50 TL

“Olmasa ol olmaz idi cism ü cân
Olmasa ol yaradılmazdı cihân

Olmasa ol olmaz idi kâ’inât
Yaradılmazdı cihânda hîç zât

Olmasa ol olmaz idi mâh haver
Olmasa ol olmaz idi huşk u ter
Olmasa ol olmaz idi enbiyâ
Olmasa ol olmaz idi evliyâ ”

Behiştî Sinan Çelebi, II. Bayezid dönemi şairlerindendir. Şair aynı zamanda kendi ifadesiyle Anadolu sahasının ilk hamse sahibi sanatçısıdır. Sanatçı, hamsesini oluşturan mesnevilerin naat kısımlarında dile getirdiği Hz. Peygamber sevgi ve saygısını, müstakil bir biçimde kaleme aldığı Vilâdet-i Resûl adlı eseriyle anlatmaya çalışmıştır.   
Behiştî, 555 beyitten meydana gelen mevlit türündeki bu eserinde iki ana konu üzerinde durmuştur. Bunlardan ilki Hz. Peygamber’in doğumu ve sonrasında meydana gelen mucizevî olaylar; ikincisi de Hz. Peygamber’e sütanne bulunması hususu etrafında gelişen olaylardır. Eserinin konusunu sadece Hz. Peygamber’in doğumu ve sütanne bulunması hadisesi üzerine kurgulayan sanatçı, bunun nedenini, bundan daha fazlasını yazmanın, özellikle Hz. Peygamber’in vefatını anlatmanın kalplere hüzün vermesi biçiminde açıklamıştır.
Dili oldukça başarılı bir biçimde kullanan Behiştî, aruza olan hâkimiyeti, kafiye ve redif oluşturmadaki başarısı ve birbirinden farklı edebî sanatları kullanmada gösterdiği ustalık ile edebiyat tarihimizin önemli isimlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı