%10
Belediye Hizmetleri ve Seçmen Davranışı - Bilgiç, Asmin Kavas

Belediye Hizmetleri ve Seçmen Davranışı

Asmin Kavas Bilgiç

Yayınevi: İdealkent Yayıncılık

Yayın tarihi: 04/2021

ISBN: 9786050692204

Türkçe |

Tür: Kent, Yerel Yönetim

  • 63,00 TL
  • 70,00 TL

 Yerel yönetimler, bilindiği gibi, bir yandan yurttaşa en yakın birimler olarak yerel ortak nitelikli kamu hizmetlerini sunarken, öte yandan yerel düzeyde iktidar savaşımı veren siyasal birimlerdir. Bu nedenle, sundukları hizmetlerin nicelik ve niteliği ile yerel seçimlerde tekrar yönetime gelebilmeleri arasında bir ilişki olup olmadığı sorusu haklı olarak akıllara gelmektedir. Dünyada ve Türkiye’de kentsel nüfusun giderek artması kent yönetimleri olan belediyeleri ön plana çıkarmaktadır. Belediyeler tarafından sunulan belediye hizmetlerinin seçmenin oy verme davranışı üzerindeki etkisinin araştırılması, belediye hizmetlerinin seçmen davranışını belirlemedeki yeri, önemi ve boyutlarının araştırılması önem taşımaktadır. Belediye hizmetleri dışında, yerel seçimlerde adayların sahip olduğu kimi özelliklerin (fiziksel, kişisel, eğitim, iletişim becerisi, ideoloji hemşerilik gibi), seçim vaatlerine yansıyan ve adayların seçmen tercihini etkilemeye yönelik projeleri de elbette seçmen tercihlerinde etkili olan yerel koşullardandır.

Asmin Kavas Bilgiç, “Belediye Hizmetleri ve Seçmen Davranışı” başlıklı bu Kitabında, belediye hizmetleri ile seçmen davranışı ilişkisini, bu hizmetleri sunan ilçe belediye ve büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri bağlamında tartışmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Altındağ ve Yenimahalle İlçe Belediyeleri örneklerinde söz konusu tartışmanın somutlaştırılması, Kitabı daha da değerli kılmaktadır. Altındağ ve Yenimahalle İlçelerinin yerel ve genel seçim sonuçlarının analizlerine, seçmen eğilimlerine ve parti tercihlerine yer verilmesi, özellikle son dönemlerde güncel ve tartışmaya açık olan belediye hizmetlerinin, seçmenin oy tercihlerindeki yeri ve önemi üzerinde yapılan sınırlı sayıdaki araştırmalara önemli bir katkıda bulunmaktadır.

Kitap, yöneticilerin, politikacıların, öğrencilerin, bilim insanlarının ve değişen yeni sistemin doğrudan doğruya etkilediği yurttaşların yararlanabilecekleri bilgileri içermektedir. Titizlikle elde edilen verilerin ışığında ortaya konulan bu Kitapta gerçekçi değerlendirme ve öneriler sunulmaktadır.

Prof. Dr. Ruşen Keleş - Prof. Dr. Ayşegül Mengi

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı