Bilincin Haritası - Emir, İsmet Yazıcı

Bilincin Haritası

İsmet Yazıcı Emir

Yayınevi: İM

Yayın tarihi: 11/2003

ISBN: 9199151270194

Türkçe | 114 Sayfa |

Tür: Şiir

Bilinç, bilginin ruhudur; en derinlerde gizlenmiş, üstü zaman tortusuyla kaplanmış o tek ve anahtar olan bilginin. Bize doğuştan verilmiş olan, fakat yaşayarak kaybettiğimiz şeyin... Dünyaya açıldıkça, o kaynakla bağımızı kaybederiz; kavradığımız her şeyin o çekirdeğin bir parçası olduğunu unuturuz. Tek şey ve her şey olduğumuzu. Böylece yalnız kalırız.

"Acı" bu yarım bırakılmışlığın, parçalanmışlığın adıdır. Ve öbür yarımızı aramak için, yeniden yollara düşeriz. Oysa gerçek elimizde, içimizdedir. O bilgiye ulaştığımız an, her şeyin bir parçası olduğumuzu da kavrarız: Ağacın, çiçeğin, rüzgârın ve öteki bütün insanların. Ama çilesiz, o bilgiye ulaşılmaz. Kaybetmek ve arayış, yaşamın tek ve gerçek oyunudur.

İsmet Yazıcı Emir, gizemli işaretlerini buldukça sürdürebileceğimiz, bir bilinç yolculuğuna çağırıyor okuyucuları; varlık bilincinin haritasında gezdiriyor. Metaforlar, gizlerle dolu karmaşık yolları, kadın sabrıyla ilmek ilmek çözmeye çalışarak, bilgi, ruh ve görselliği örnek bir çabayla birleştirerek.

Bu evrensel coğrafyada yaşanmış ve yaşanacak her şeyin anlamlandırılmasında zemin oluşturacak bir kolektif bilinçaltının da haritası bu... Arayış tragedyasını, ölümsüzlük tutkusunu bu büyük duygulara yaraşır bir incelikle anlatan sözcükler bunlar; görüntünün ve bilginin ötesini gösteren yol haritaları...
Balkan Naci İslimyeli

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı