%26
Bir Osmanlı Bürokratın Suriye Irak ve Arabistan Seyahatnamesi - Suat, Ali

Bir Osmanlı Bürokratın Suriye Irak ve Arabistan Seyahatnamesi

Ali Suat

Yayınevi: Büyüyen Ay

Yayın tarihi: 01/2020

ISBN: 9786057683182

Karton Kapak | Türkçe | 352 Sayfa | 14 x 23 cm

Tür: Gezi İzlenim-Seyahatname

  • 222,00 TL

 “İhlasımızdan şüphe edilmemelidir ki bu kitab-ı mu¨bin yalnız bir s¸i’r-i mensur degˆildir. I·çtimai, siyasi, idari, ahlaki, dini^ birçok mebahis-i mu¨himmeyi ihtiva etmesi itibariyle hem edebi^, hem ilmi^ bir eser-i giran-kıymettir.”

(Sebilürreşat, 2 Eylül 1914)

“Seyahat fikriyle Avrupa’yı dolaşanlar çok var. Bunların içinde -fena değil- gördüklerini yazanlar da bulunmuş, fakat acaba şu bizim zavallı yurdumuz ne haldedir ve ne için böyle yaralı bir kalp hâlinde derin derin inliyor, bunu görmek isteyen yok. Şark ve Garp’ı dolaşan Evliya Çelebi gibi seyyahlardan geçtik, Suat Bey gibi herkes bir parça yurdunu tanısa ve tanıtsa bu vatan böyle harap olmazdı.”

(Ali Kâmi, İçtihat, 22 Ekim 1914)

Yukarıdaki tanıklıklardan da anlaşılacağı üzere Ali Suat, Meşrutiyet yıllarında ve sonrasında yerli kalmayı başarabilmiş ender rastladığımız sıra dışı aydın bürokratlardan biridir. Bürokrat olarak en netameli zamanlarda Suriye, Irak ve Arabistan’da mutasarrıflıklar yapmış, sorumlu ve yurtsever aydın olarak da bu bölgelerde yaptığı yolculukları çoğu kez günü gününe yazıya aktararak belgelemiştir. Bir Osmanlı Bürokratın Suriye, Irak ve Arabistan Seyahatnamesi yalnız belge niteliğiyle değil, yalnız içerdiği soylu ve yerli bir aydına yakışır duygu ve düşüncelerle de değil, aynı zamanda alışılmış gezi yazısı örneklerini aşan dili ve anlatımıyla, bu türün en güzel örneklerinden birini ortaya koymasıyla da önemli ve değerlidir.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015