%0
Bir Osmanlı Dersiamı Ordulu Mustafa Asım Efendi’nin Kitap Dünyası - Yediyıldız, M. Asım

Bir Osmanlı Dersiamı Ordulu Mustafa Asım Efendi’nin Kitap Dünyası

M. Asım Yediyıldız

Yayınevi: Gece Akademi

Yayın tarihi: 01/2020

ISBN: 9786057809339

Türkçe | 210 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Tarih Çalışmaları

  • 40,00 TL

 Elinizdeki bu kitap, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş döneminde yaşayan bir Osmanlı dersiamı merhum Mustafa Asım (Yediyıldız)'ın (Ö. 1945) kitap dünyasını tahlil etmektedir. Mustafa Asım Efendi; Aybastı, Amasya ve İstanbul medreselerinde tahsil gördükten sonra imtihanına girmiş ve dersiamlık hakkını elde ederek Liyakat madalyası ile ödüllendirilmış, icazet vermeye yetkili kılınmıştır. Ayrıca kendilerinin İstanbul müderzisliği payesi vardır.

Uzun süre lstanbul 2. Bayezid Camii’nde dersiamlık yapmış ve talebeler'ne icazet vermiştir. 2. Dünya Harbi öncesinde memleketi Aybastı'nın Hoşkadem köyüne izinli olarak gelmiş ancak bir daha geri dönmemiştir. Mustafa Asım Efendi'nin İstanbul'daki kütüpha­nesi bir kez yanmış, bir kez de yağmalanmıştır. Bunun üzerine Mustafa Asım Efendi, köyünde üçüncü kütüphanesini kurmuş ve bu kütüphane halen Aybastı müftülerinden oğlu merhum Senai Yediyıldız'ın evindedir. Bu eserde Mustafa Asım Efendi'nin kütüphanesindeki kitaplar tanıtılmış ve bu kitaplar, birkaç Osmanlı aliminin kitap listeleriyle de karşılaştırılarak bazı değerlendirmeler yapılmıştır.

Bu eserlerin incelenmesiyle, Osmanlı ulemasının dinı ilimlerin hemen her alanıyla meşgul olduğu, İslam'ın ana kaynaklarına dayanan dinı düşüncelerinin asırlar boyu süreklilik gösterdiği ve klasik düşüncenin önemli ölçüde korunduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca İstanbul medre selerinde öğretilenlerin Orta Karadeniz'de de öğretilerek insanlar yetiştirildiği anlaşılmaktadır. Kültürel süreklilik budur ama mutlaka yenilenerek geliştirilmesi de gerek.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı