%24
Borges ve Bellek : İnsan Beyniyle Karşılaşmalar - Quiroga, Rodrigo Quian

Borges ve Bellek : İnsan Beyniyle Karşılaşmalar

Rodrigo Quian Quiroga

Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi

Yayın tarihi: 03/2017

ISBN: 9786054787852

Çevirmen : Ferit Burak Aydar

Türkçe | 184 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Popüler Bilim

  • 20,90 TL
  • 27,50 TL

Sinirbilim uzmanı Rodrigo Quian Quiroga, belleğin bilişsel yapısı konusundaki araştırmalarını Jorge Luis Borges’in çeşitli öykülerinde bellek üzerine giriştiği edebi keşiflerle ilişkilendiriyor. Bu öykülerin başında “Bellek Funes” geliyor. Öykünün kahramanı Funes, yaşadığı her şeyi tüm ayrıntılarıyla hatırlayan, daha doğrusu hiçbir şeyi unutamayan biridir, ama algıladıklarını soyutlayıp kavramlara ulaşamaz. Oysa belleğin işleyişi bunu gerektirir: Beyindeki belli nöronlar somut ayrıntıları göz ardı ederek ve soyut kavramlara tepki vererek belleği oluştururlar. Bu nöronların algıladığımız şeyleri uzun süreli belleğe dönüştürme konusunda kilit bir rol oynadıklarını araştırmalarında ortaya koyan Quiroga, aksi takdirde sonumuzun Funes gibi olacağını belirtiyor.

Borges ve Bellek bizi sinirbilim çalışmaları, “olağanüstü beleğe sahip” kişilerin yaşamöyküleri, beynin anatomisi, görme mekanizmasına ilişkin çağdaş kuramlar, Borges’le aynı konulara eğilmiş William James, Gustav Spiller, John Stuart Mill gibi düşünürler arasında renkli bir yolculuğa çıkarıyor.

Rodrigo Quian Quiroga, Leicester Üniversitesi’nde görev yapan bir sinir bilimci. Buenos Aires Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olan Quiroga, Luebeck Üniversitesi’nden matematik alanında doktora derecesi aldı. Almanya’da Juelich Araştırma Merkezi’nde doktora sonrası çalışmalarını yürüttü, ardından California Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalıştı. 2004’te Leicester Üniversitesi kadrosuna katıldı. Leibniz Nörofizyoloji Enstitüsü, Trieste’deki School for Advanced Studied (SISSA), Buenos Aires Üniversitesi, Caltech ve UCLA gibi kurumlarda ders verdi. 2010’da Royal Society Wolfson Araştırma Ödülü’nü aldı. Esas araştırma sahası görsel algının ve belleğin işleyiş prensipleridir. Caltech ve UCLA’deki ekibiyle birlikte bellek oluşumunda kilit rol üstlenen nöronlara ilişkin keşiflerde bulunmuştur.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı