%20
Büyülü Marksizm : Yıkıcı Siyaset ve Hayal Gücü - Merrifield, Andy

Büyülü Marksizm : Yıkıcı Siyaset ve Hayal Gücü

Andy Merrifield

Yayınevi: Doruk

Yayın tarihi: 04/2013

ISBN: 9789755535890

Çevirmen : Murat Sabri Şaşzade

Türkçe | 264 Sayfa | 13,5 x 21 cm.

Tür: Siyaset Felsefesi

  • 56,00 TL

Bu kitabın yazarı Andy Merrifield, 1980'lerde, yani 20'li yaşlarında Marxın Kapitalini okuyarak ve Starbucksın camlarına tuğla atarak yaşama atıldığını yazıyor. Kitap, bu ikili ruh halini, teoriyle eylemi bugünün somutluğunda birleştirmeye çalışan bir aktivistin arayış ve önerilerini yansıtıyor.

Merrifield, Marksist ve materyalist kalmaya devam ederek, Marksizmin, daha doğrusu Marksizm adına yapılan söylem ve pratiklerin dünyayı değiştirmek isteyenlere de çekici gelmeyen bir katılaşmaya, kurumaya uğradığını yazıyor. Buna karşı, daha canlı, yaşamın daha içinden bir tarz, kurtuluşçu bir dil ve eylem öneriyor.

Merrifield, Büyülü Marksizmde, Marksistlerle ütopik sosyalistler arasındaki tartışmaya, güncel, canlı örnekler üzerinden yeni sözler söyleyerek katılıyor. Büyü, Sartre'ın tanımıyla, hayal etme eylemi dir. Marksizm, devrimci özgörevini yerine getirmek istiyorsa hayalgücüne daha çok başvurmalı, ütopyayı bugünün maddi gerçek dünyasındaki devrimci gizil olanaklara dayanarak yeniden kurmalıdır.

Merrifield, Marksizmin bilişim teknolojisinin yarattığı günümüz dünyasında, yeni işbirliği ve dayanışma biçimleri tasarlamak için gereken program ve donanıma sahip olduğunu savunurken, özgür yazılım, hacker etiği, özyönetim hareket ve kavramlarına gönderme yapıyor. Sosyal gelir, kent hakkı türünden yeni mücadele hedeflerini açıyor.

Büyülü Marksizm, tüm insanlar için zamanın serbest bırakıldığı, kişinin işyeri dışındaki ikinci yaşamının, gerçek yaşamı haline geldiği komünist bir toplum yolunda mücadele etmek isteyenlere yaratıcı bir bakış kazandırıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı