Calligrammes : Çizgi Şiirler - Apollinaire, Guillaume

Calligrammes : Çizgi Şiirler

Guillaume Apollinaire

Yayınevi: Artshop

Yayın tarihi: 06/2006

ISBN: 9789756038048

Çevirmen : Erdoğan Alkan

Türkçe | 214 Sayfa |

Tür: Şiir

Guillaume Apollinaire (1880-1918), Polonya kökenli Fransız şairi. Alkoller ve Çizgi Şiirler (Calligrammes) adlı iki önemli şiir kitabı var. Sembolizmin son ucu. Gerçeküstücülük ve Modernizm’in öncüsü. Bir çok Fransız şairi onu yeni kuşak’ın öncüsü kabul eder.

Türk şiirini de etkiledi. Ahmet Haşim, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Muhip Dranas, İlhan Berk, Attila İlhan ve Cemal Süreya gibi şairlerimiz şiirlerine Apollinaire’in dize ve imgelerini aktardılar. Şiire özde, biçimde ve uyakta bir çok yenilikler getirdi.

“Şiir kendini yineliyor, başkayı, araştırılmamış olanı bulmaya çalışıyor. Özgür dize lirizme açılım sağladı, ancak, biçim alanında da yeni araştırmalar gerekir. Uyak’ın da, yarımuyak’ın da, iç uyak’ın da şiir için ayrı ayrı değerleri var. Şair sayfa düzeni olanaklarından da yararlanıyor gerçi, ama bu olanaklar daha iyi değerlendirilmeli. Güzel sanatlarla, müzik ve edebiyat arasında sentez sağlanırsa yeni anlatım biçimleri ortaya çıkar. Şair görsel şiirler, şiirli sinema senaryoları yazmalı. Telefonlu, telgraflı, radyolu ve uçaklı bir çağda yaşıyoruz. İnsan makine dediğimiz yüce varlıklarla haşır neşir. Teknolojinin olanaklarından, diğer sanatlar ve kitle iletişim araçları yararlanırken, şair niçin seyirci kalacak?” diyor.

Bu kitapta, şair, resim, müzik ve edebiyat gibi sanatın, telefon, telgraf, radyo ve sinema gibi kitle iletişim araçlarının sunduğu bütün olanaklardan yararlanıyor.

Çok özgür ve çok değişik bir yapıt.
Erdoğan Alkan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı