%25
Dağınık Zihin : Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler - Gazzaley, Adam

Dağınık Zihin : Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler

Adam Gazzaley

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 03/2019

ISBN: 9786053161578

Yazar : Larry D. Rosen

Çevirmen : Aysun Babacan

Türkçe | 336 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Popüler Bilim

  • 28,88 TL
  • 38,50 TL

 “Beynimiz inanılmaz bilgi işleme sistemlerine ve insanlığın tanıdığı en karmaşık yapıya sahiptir. Fakat yine de eve dönerken süt almayı unutuyoruz. Peki bu nasıl olabiliyor?”
Adam Gazzaley ve Larry Rosen bu basit sorudan yola çıkarak, günümüzde hemen hepimizin muzdarip olduğu zihin dağınıklığı sorununu bir sinirbilimcinin ve bir psikoloğun bakış açısından ele alıyor. Yazarlar kitabın ilk kısmında insan beyninin bilişsel kontrol mekanizmasını açıklayarak şu gibi soruları yanıtlıyor: Bir hedefe odaklanmışken dikkatimiz neden kolayca dağılır? Bir işi bitirmeden diğerine geçmeye yatkın olmamızın evrimsel temeli nedir? Dikkatimizi birkaç şey arasında bölüştürmeye çalıştığımızda neler olur? Dikkat kapasitemiz hayatımızın çeşitli evrelerinde nasıl değişir? İkinci kısımda, yüksek teknoloji dünyasındaki koşulların bilişsel kontrol mekanizmamız üzerindeki bozucu etkileri ele alınıyor: Bilişim çağında her an her türlü bilgiye erişebilmemiz dağınık zihinlerimizi nasıl etkiliyor? Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlar sürekli daldan dala atlama eğilimimizi nasıl besliyor? Güvenliğimizi, sağlığımızı ve ilişkilerimizi tehdit ettiği durumlarda bile yüksek teknolojili cihazlarımızın cazibesine neden direnemiyoruz? Teknoloji bağımlılığımız can sıkıntısı ve kaygı gibi içsel faktörleri nasıl artırıyor? Kitabın son kısmında ise yazarlar, zihnimizin dizginlerini elimize almamıza yardımcı olacak pratik ipuçları ve tavsiyeler sunuyor.
Dağınık Zihin, topluca parlak ekranların esiri olduğumuz şu zamanlarda, teknolojiyi daha bilinçli kullanmamızın önemini gözler önüne seren ayıltıcı bir kitap.

YAZARLAR HAKKINDA: Adam Gazzaley:  Amerikalı sinirbilimci. 1990 yılında Binghamton Üniversitesi biyokimya bölümünden mezun oldu, mastır ve doktorasını New York’taki Mount Sinai Tıp Okulu’nda yaptı. 2006’da San Francisco’daki California Üniversitesi’nde (CUSF) Gazzaley Laboratuvarı’nı, 2007’de yine aynı üniversitede Sinirbilim Görüntüleme Merkezi’ni ve 2009’da Neuroscape translasyonel sinirbilim merkezini kurdu. 2015 yılında uluslararası Sinirbilim Derneği tarafından Bilim Eğitmeni Ödülü’ne layık görülen Gazzaley halen CUSF’de nöroloji, fizyoloji ve psikiyatri profesörüdür.

Larry D. Rosen: Amerikalı araştırmacı psikolog. 1971 yılında Los Angeles’taki California Üniversitesi’nin matematik bölümünden mezun oldu, deneysel psikoloji alanındaki doktorasını 1975 yılında San Diego’daki California Üniversitesi’nde tamamladı. Araştırmalarında çoklu görev, sosyal ağlar, kuşak farkları, ebeveynlik, çocuk ve ergen gelişimi ve eğitimsel psikoloji alanlarına odaklanan Rosen, “teknolojinin psikolojisi” konusunda uluslararası bir uzman olarak tanınıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı