Dans Daima - Evci, Muzaffer

Dans Daima

Muzaffer Evci

Yayınevi: Favori

Yayın tarihi: 06/2002

ISBN: 9789759306205

Türkçe | 367 Sayfa |

Tür: Dans-Opera-Bale

Dans, Daima...'da birbirinden farklı ama bir bütünü tamamlayan 14 makale yer alıyor. Yazarlar kendi birikimlerini ve dansa bakış açılarını, ilgi alanlarını ortaya koyuyorlar.

İlk makale konuya giriş niteliğinde. Necla Çıkıgil, modern dansın genel bir tarihçesini bizlere sunuyor. Modernizmin ya da çağının daha ilerisinde olmanın aslında her dönemde yaşandığını bunu dansta da görebileceğimizi iddia ediyor. Yazısında 20. yüzyılda modern dansın öncülerini ve temel akımları da ele alıyor.

Bütün yazıların bu proje için kaleme alındığı kitapta Duygu Aykal, bir istisna olarak uzun yıllar önce yazdığı bir makale ile yer alıyor. Yazı, yalın diliyle adeta bir manifesto havasında kaleme alınmış. Aykal'ın, 17 yıl öncesinden seslendiği yazısında ele aldığı temel sorun ve kavramların hemen hiç değişmediğini göreceksiniz. Ressam Ferhat Özgür, dansın var olduğu alanı, bedeni anlatıyor bize. Bedenimize bakışımızı, Antik çağdan günümüze kadar bedenin değişen anlamlarını, bedenin çağımız sanatı açısından nasıl algılandığını... Leman Yılmaz ise Bauhaus'dan Pina Bausch'a kadar hareket olgusunun evrimi anlatırken, dansın arkasındaki kuramsal çalışmaları gözler önüne seriyor. Selçuk Göldere, modern dansın tanrıçası Martha Graham üzerine yazıyor. Zeynep Günsür son yıllarda çokça tartışılan modenizm/postmodernizm tartışmalarına bu kez dans açısından bakıyor ve makalenin sonunda bu tartışma çerçevesinde Aydın Teker'in koreografilerine genel bir değerlendirme getiriyor. Assos'ta gerçekleştirdiği bir koreografisinin oluşum sürecini öyküleyen Aydın Teker, Assos'ta tarihî bir köprüde, köy çocukları, çoban ve koyunlar ile gerçekleşen bir koreografinin bilmediğimiz yönlerini anlatıyor. Geyvan McMillen ise, ülkemizdeki dans sanatına ilişkin genel bir değerlendirme yapıp ve eğitmen yetiştirmeden, dansın üniversite düzeyinde eğitimine kadar birçok konuda görüş ve önerileri dile getiriyor. Dansın söze dökülemeyen yönlerini yazıya geçirmeyi amaçlayan söyleşilerin ilki, Modern Dans Topluluğu MDT'nin Sanat Yönetmeni Beyhan Murphy ile gerçekleştiriliyor. Handan Ergiydiren Özer, çağdaşlaşmayı sorgularken, ülkemizdeki sanat anlayışına köklü eleştiriler getiriyor. Çağdaş işlerin de toplumun geneli tarafından algılanabilir ve sevilebilir olduğu söyleyerek kendi sanat görüşüne yakın bulduğu bazı Batılı sanatçıların farklı işlerini yansıtan fotoğrafları da yazısına ekliyor. Şebnem Selışık Aksan, dans eğitiminde farklı bir tekniği, Feldenkrais'i ve bunun dansa katkılarını anlatıyor. Bu yazı ile dans stüdyolarında sessiz sedasız yürütülen bilimsel çalışmaların kapısı aralanıyor. Deniz Öner, yüzümüzü iyice Batı'ya döndüğümüz bir dönemde bize Doğu'dan bambaşka bir dans formunu, butoh'u getiriyor. "Hiroşima'nın küllerinden doğan dans"ı ve onun yaratıcılarını daha yakından tanıtıyor, hem de birbirinden harika fotoğraflar ile. Osman Ürper, fotoğraf makinesini ele almanın ve deklanşöre basmanın ne kadar ağır sorumlulukları olduğunun altını kalın çizgilerle çiziyor. Dansın büyülü dünyasını fotoğraflamanın zorluklarını ve bu işin tekniğini anlatıyor.

Son olarak editörün, Muzaffer Evci'nin yazısında, dansın kitle iletişimin de yardımıyla diğer sanat ve bilim disiplinleriyle neler yapılabileceği anlatılıyor, işbirliğine ilişkin öneriler getirilirken yakın bir geçmişte gerçekleşen somut işlerden örnekler de veriyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı