%10
Devlet ve Egemenlik Teorisi - Aslan, M. Emin

Devlet ve Egemenlik Teorisi

M. Emin Aslan

Yayınevi: Dara

Yayın tarihi: 01/2020

ISBN: 9786058037755

Türkçe | 784 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Siyaset Felsefesi

  • 54,00 TL
  • 60,00 TL

Bu çalışma, modernlik ve modern devletin doğuşunu, XVI. yüzyılda toplumsal alanda Merkantilizm, siyasal alanda da mutlakıyetçi devlet ile yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak Bodin'in kesin bir biçimde teorik çerçevesini belirlediği egemenlik kavramıyla başlatır. Böylelikle devletin içeriği olan egemenlik, devlet iktidarını ve bu iktidar tarafından yapılan hukuk ve hukuksal yapıyı da meşrulaştırır. Bu da devlete süreklilik niteliğini sağlar. Bununla birlikte Bodin'de egemenlik, tam anlamıyla tanrısalsallıktan soyutlanamadığından ötürü, meşruiyeti de eksik kalmıştır.

Thomas Hobbes, toplum sözleşmesi kuramı ile, egemenlik ilkesini toplum sözleşmesiyle ilişkilendirerek bu eksikliği tamamlamıştır. Hobbes, ilk olarak yasa yapma ve yok etme yetkisini, yani egemenliğin kaynağını, tamamen tanrısal iradeden koparmış ve toplum sözleşmesine dayandırmıştır. Bundandır ki Hobbes, birçok siyaset felsefecisinin de belirttiği gibi, modern laik devletin ilk kuramcısıdır. Teorik düzeyde kral-devlet çerçevesi dışına çıkan ve kral-devlet yerine ulus devleti gündeme taşıyan düşünür Jean Jacques Rousseau ile birlikte, kralın iradesinin yerine, genel irade ya da ulusal irade kavramı egemen bir anlayışa dönüşür.

Emmanuel Joseph Sieyes de siyasal temsil kuramını siyaset felsefesine kazandırmak suretiyle, ulus-devleti daha da güçlendirmiştir. Ulus-devlet; hem demokrasi, özgürlük, eşitlik, insan hakları gibi medeniyetin hem de sömürgecilik, totalitarizm, soykırım gibi barbarlığın en güçlü silahlarıyla donanmış iki yüzlü bir örgüttür.

Ulus-devlet, modern çağın toplumsal siyasal örgütlenme biçimi olması nedeniyle, modern çağ varolduğu sürece değişik muhtevalarda olmak üzere siyasetin başat konusu olacaktır. Modern toplum; bir ulus devlet sistemi içinde yaşayan bir ulus-devletlerdir. Günümüzdeki ulus devlet sistemi Birleşmiş Milletlerdir. Modern toplum olarak Birleşmiş Milletlere üye olabilmenin yolu da, kendi coğrafyasının üzerinde egemen olmaktan geçer

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı