%20
Devrimci Yol Hareketi - Karakurt, Mehmet Süreyya

Devrimci Yol Hareketi

Mehmet Süreyya Karakurt

Yayınevi: Nota Bene

Yayın tarihi: 09/2023

ISBN: 9786052604038

Karton Kapak | Türkçe | 576 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Politika - Türkiye

  • 248,00 TL

 Devrimci Yol’la ilgili pek çok anı, nehir söyleşi, kasaba/kent//bölgesel sözlü tarih anlatıları yayımlandı. Fakat hiçbiri, hareketin bütününü kapsayan bir analitik değerlendirme yapmaya girişmedi. Belki nedeni, bütünün yeterince görülebilir olmamasıydı. Ancak yıllar içinde oluşan külliyatla bütünsel tablonun önemli bir kısmı aydınlanmaya başladı.
Bu kitap tam da böyle bir dönemde, mevcut külliyatı da değerlendirerek, ilk defa hareketin bütünsel bir fotoğrafını çekme denemesine girişen bir çalışma. Sadece fotoğraf çekmekle de kalmıyor, hareketin ideolojik ve fiziki varlığını masaya yatırıyor ve adeta bir otopsi yaparcasına neşteri her uzva atıyor.
Hareketin ideolojik çizgisi ve kritik kavramları; 1975-77 gençlik hareketi döneminde Ankara/İstanbul eksenlerinde Dev-Sol ayrılığına dek gidecek tarz farklılığı; sonraki halk hareketi döneminde Ankara, Fatsa, Artvin, Yeni Çeltek, Malatya/Elazığ, Adana ve Ege bölgeleri karşılaştırmalı olarak ele alınıyor. Ardından Demokrat gazetesinden, hareketin kadro yapısına, askerî örgütlenmeden partileşme sürecine dek merkezî organlar ve süreçler değerlendiriliyor. Sonuç bölümünde ise yenilginin nedenlerine dair bir sorgulama ile harekete dair bütünsel bir değerlendirmenin ana hatları ortaya konmaya çalışılıyor.
Yazarın düşüncelerine kısmen/tamamen katılınabilir ya da zinhar katılınmayabilir Bununla birlikte cesur yaklaşım, düzeyli bir tartışma yaratma çabası, çekilen bütünsel fotoğrafın yaratacağı ufuk genişlemesi fevkalade önemli. Kısacası gönül rahatlığıyla şöyle söylenebilir:
Derinlikli bir tartışma açısından ciddi bir referans kitap, okuruyla buluşuyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015