Diyarbakır Musıkisi ve "Şark Bülbülü" Celal Güzelses : Üstad Hayri Yoldaşın Anlatımıyla  - Yoldaş, Erkan

Diyarbakır Musıkisi ve "Şark Bülbülü" Celal Güzelses : Üstad Hayri Yoldaş'ın Anlatımıyla

Erkan Yoldaş

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 11/2021

ISBN: 9786258032536

Türkçe | 201 Sayfa | 21 x 29,7 cm

Tür: Müzik

 Diyarbakır Vilâyeti, köklü tarihine ve etnokültürel yapısına bağlı olarak oldukça zengin bir mûsikî varlığına sahiptir. Bu mûsikî varlığıyla Diyarbakır, her hâlde Anadolu mûsikî kültürünün en tatminkâr yöresi olarak bu zenginliği yaşamakta ve yaşatmaktadır.

Bu muazzam kültürel mevcûdîyetin yaşatılması ve nesilden nesile aktarılması için tüm ömrünü adamış olan değerlerin başında merhûm Üstâd Hayri Yoldaş gelmektedir. Her şeyden evvel Diyarbakır halk kültürü ve mûsikîsine büyük hizmetleri olan “Şark Bülbülü” Celâl Güzelses gibi daha birçok sanatkâra âit belge, resim ve hâtırâtı toplayıp muhafaza ederek kamuoyuyla paylaşması, Üstâd Hayri Yoldaş’ın aynı zamanda bir arşivci olarak büyük hizmetlerde bulunduğunun göstergesidir. “Şark Bülbülü” Celâl Güzelses adına uzun yıllar gerçekleştirdiği sayısız konser, panel ve konferans sadece Diyarbakır mûsikîsi için değil bu vesileyle tüm Anadolu kültürü için de çok mühim gayretlerdir.

Biz de Üstâd Hayri Yoldaş’ın arşivinden yararlanmak, “Şark Bülbülü” Celâl Güzelses’in çok kıymetli ailesinden bilgi almak ve Diyarbakır mûsikî kültürü için önemli olan birçok isimle görüşmek suretiyle hazırladığımız bu kitapla târifsiz bir onur ve mutluluk duymaktayız.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı