%20
Doğuşu ve Gelişimi : Türk Havacılık Tarihi : Ciltli - Kolektif

Doğuşu ve Gelişimi : Türk Havacılık Tarihi : Ciltli

Kolektif

Yayınevi: Kültür A.Ş

Yayın tarihi: 05/2022

ISBN: 9786258049473

Derleyen : Deniz Dalkılınç

Ciltli | Türkçe | 512 Sayfa | 21 x 26 cm

Tür: Modern Türkiye Tarihi

  • 228,00 TL

Ekrem İmamoğlu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Sevgili Dostlarım,
Türk havacılık tarihinin doğuşu ve gelişimi uzun yıllar öncesine dayanıyor. Fakat özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun 20. yüzyıl başlarında memlekete getirdiği ve savaşlarda kullandığı uçaklarla bu uçakları kullanan kahraman havacılarımız havacılık tarihimiz açısından milattır. Elbette bunun gelişmesinde havacılarımıza önemli katkıları olan yabancı havacıları da unutmamak gerekir. İşte elinizdeki eser havacılık tarihimizin Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanan bu dönemini yansıtıyor.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar ileri görüşe sahip olduğunu hepimiz biliriz. Mustafa Kemal, 1910 yılında Fransa’da gerçekleştirilen Picardie Manevraları’na kurmay yüzbaşı rütbesiyle katıldı ve burada ilk kez uçakları gözlemleme imkânı buldu. Bundan bir yıl sonra ise Trablusgarp Harbi esnasında ilk defa keşif ve bombardıman maksatlı uçakların kullanıldığını gördü. Arkasından Balkan ve Birinci Dünya Harbi’nde ne kadar etkili olduğuna tanıklık etti. Millî Mücadele’mizde de az sayıda uçağımızın kahramanca desteğini hiçbir zaman unutmadı. Dolayısıyla ilk günden beri öneminin hep farkında idi. Havacılığın hızla gelişeceğini sezdi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında attığı önemli bir adımla havacılığımızı kurumsallaştırdı. 16 Mart 1925 tarihinde Türk Tayyare Cemiyeti’ni kurması bu konuya verdiği önemi gösterir. Atatürk’ün şu sözü çok dikkat çekicidir: “İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar…”
Doğuşu ve Gelişimi: Türk Havacılık Tarihi, İBB Yayınları’ndan çıkan nefis bir eser. 10 bölümden oluşan bu kitap İstanbul’un havacılık tarihine de mercek tutmuş. Memleketimizde pek çok konuda olduğu gibi havacılık tarihimizin başlangıcı da İstanbul’da. Farklı, ayrıntılı bilgiler sunulmuş bu konuda. Ayrıca sinemamızda, karikatürlerimizde, edebiyatımızda havacılık gibi popüler konular da ele alınmış. Geniş perspektifiyle dikkat çeken eserin özellikle araştırmacılara yardımcı olacağını düşünüyorum. Kitap alanında uzman çok sayıda değerli ismi barındırıyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İyi okumalar diliyorum…
Bu vesile ile havacılık tarihimizdeki kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun…
Sevgi ve saygılarımla

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı