Ekrandaki Mürkçemiz : Aktör Gözüyle TVdeki Türkçe Yanlışları ve Davranış Bozuklukları - Tüzcet, Yaman

Ekrandaki Mürkçemiz : Aktör Gözüyle TV'deki Türkçe Yanlışları ve Davranış Bozuklukları

Yaman Tüzcet

Yayınevi: Bilge Karınca

Yayın tarihi: 02/2003

ISBN: 9789758715008

Türkçe | 168 Sayfa |

Tür: Deneme

Güzel Türkçemiz kirleniyor. Daha doğrusu, kirlendi... Bu kir, ekranlarımızdan ve radyolarımızdan açılan bir kara delikten çevreye hızla yayılmakta ve dillere yapışmaktadır.

Bu deliğe bir arıtma aygıtı koymak istedim. Örnekler topladım.

En yaygın yanlışları içeren bu kitabın; spikerlere, sunuculara, ekranlara spiker ve sunucu yetiştiren kurslardakilere, seslendirmecilere, genç tiyatro oyuncularına ve dilini doğru konuşmaya meraklı yurttaşa yararlı olacağına inanıyorum. Bunlar, bir aktörün gözlemledikleridir. Hepsi hepsi bir avuç yanlış! Gazetelerde bu konuda çok yazıldı... İşin uzmanları kitaplar yayımladı...

Onların, artık utanıp da yazmadıklarıyla başlayıp, defalarca yazdıkları yanlışların en yaygın olanlarıyla sürdürdüm diyeceklerimi. Örneğin: Ekrandaki spiker, neden "Numaralı" denmesi gerekirken, "Nolu" diyor? "Seri" sözcüğünü neden "Serili" diye okuyarlar?

"Afganistan" sözcüğünü yanlış tonlama modası nereden çıktı? "Haremli-Selamlık" mı, yoksa "Harem-Selamlık" mı demeli? "68'li yıllar" denir mi? Böyle herzeler yenir mi? Ekrandaki Mürkçemiz'de bunları alaycı bir dille anlatmaya çalıştım... Çünkü böylesi yakışıyordu!

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı