%28
Eleştirel Pedagoji - KINCHELOE, JOE L.

Eleştirel Pedagoji

JOE L. KINCHELOE

Yayınevi: Yeni İnsan

Yayın tarihi: 06/2018

ISBN: 9789752498570

Çevirmen : Kemal İnal

Türkçe | 280 Sayfa | 13,5 X 21 cm

Tür: Eğitim Politikaları

  • 20,16 TL
  • 28,00 TL

 Eğitimden hiç kimse memnun değil. Çok açık ki değişmesi ve dönüşmesi lazım. İktidarı, muhalefeti, öğretmeni, öğrencisi herkes şikayetçi. O zaman uzun uzun düşünmek, derinlemesine tartışmak ve hatta hiç olmayacak gibi gözüken önerileri denemek zorundayız.

“Joe L. Kincheloe, son yirmi yılda Eleştirel Pedagoji’yi yeni okurlarla tanıştırdı, bu konudaki ilgiyi canlandırdı ve bu alana özgü fiziksel ve sanal mekânlar yarattı. Bu kitap, Joe’nun eleştirel pedagoji konusundaki tutkusunu içermekte ve çok sık olarak karşılaşılan zorlukların ve bunlara meydan okunması için Türkçe konuşan insanlara erişilebilir bir alan yaratmaktadır. Şu an yaşıyor olsaydı, bu önemli yayını kutluyor olurdu.”
Prof. Dr. Shirley R. Steinberg

“Joe Kincheloe, eğitim alanının en bilgili ve söyledikleri rahatça anlaşılabilen yenilikçilerinden biriydi. Eleştirel pedagojiye olan katkısı derindi ve sosyal adalet eğitimi alanını etkilemeyi hâlâ sürdürmektedir.”
Prof. Dr. Peter McLaren

Umut yaşıyor fakat bu, naif değil, pratik bir umut olmalıdır. Pratik bir umut, sadece gökkuşaklarını, tek boynuzlu atları, somun ekmeği ve inceliği kutlamaz fakat “ne yapılabilir” ile ilişkisi içinde “nedir”i titiz biçimde anlar. Umut ancak dayanışma ile birleşirse meyve verir. Uzun erimli bir dayanışma olmaksızın sosyo-politik ve eğitsel rüyalarımız gerçekleşmez. Eleştirel pedagoji yeni ve umut dolu bir eğitimin ve geleceğin anahtarını bize sunuyor.

 Joe L. Kincheloe (1950-2008): Kanadalı ünlü eleştirel pedagoji teorisyeni ve akademisyen. Eşi de ünlü bir eleştirel pedagog olan Shirley Steinberg ile birlikte “the Paulo and Nita Freire International Project for Critical Pedagogy”yi kurdu. Kincheloe, Eleştirel Kuram (Frankfurt Okulu), Gramsci ve Paulo Freire’nin radikal demokratik pedagojisinin bir sentezini yaparak eleştirel pedagojinin gelişiminde önemli bir rol oynadı. 50’den fazla kitap ve sayısız makale yayımladı. Bilgi, kimlik ve kültürün inşası ve temsilindeki kurumsal etkilerin belli dezavantajlı kesimlerin aleyhine nasıl işlediğini sistematik biçimde ortaya çıkardı. Araştırmacının kendini görme biçimleri ile kendi kişisel tarihinin sosyal konumu arasındaki ilişkinin özdüşünümsel (self-reflective) ve özeleştirel (self-critical) kavranışında kök bulan “Brikolaj” adını verdiği eklektik bir araştırma yöntemi geliştirdi.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı