%10
Enki’nin Şifreleri : Me Tabletleri - Narçın, Ali

Enki’nin Şifreleri : Me Tabletleri

Ali Narçın

Yayınevi: Edduba

Yayın tarihi: 10/2019

ISBN: 9786058034372

Türkçe | 224 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Din / Doğu Dinleri

  • 29,70 TL
  • 33,00 TL

 Harran(Mezopotamya)bölgesinde yapılan inceleme, araştırma ve arkeolojik kazılarda binlerce çivi yazılı tablet bulunmuş ve bunların çoğu da yazıtbilimciler tarafından ilgili dillere çevrilmiştir.
Bu tabletler arasında araştırmacıları şaşırtan bir belge ortaya çıkar. Bu belge Enki’nin katibi Endusbar’a aittir. Endusbar, Tanrı Enki(Ea) tarafından “vahiy” yoluyla kendisine tanrısal ilkelerin yazdırıldığını önemle ifade eder ve kendisini de Enki’nin peygamberi sıfatıyla gösterir.
Endusbar’a yazdırılan ayetlerden 14 adedi bulunarak ilgili dillere çevrilmiş ve günümüz araştırmacıların dikkatine sunulmuştur. Tanrısal ilkelerin yer aldığı bu tabletlere “Me” tabletleri adı verilmiş ve dinsel metinler şeklinde kullanılmıştır. Tabletlerin içeriğinde tanrılar gurubu şeklinde sıfatlandırılan “Annunaki” adı verilen 50 tanrının görev ve konumları dışında yaşadığımız yıldıza nasıl ivme kazandıracakları şeklinde bilgilerle donatılmıştır.
Ali Narçın, bu eserinde özellikle “Me” tabletlerinde“ tanrıların ilkeleri” olarak gördüğü bazı kuralların ve ifadelerin günümüzdeki dinlerde ve yönetim şekillerinde devam ettiğine işaret etmektedir. Enki’den “Me” adlı tabletlerin önemini anlayan tanrıça İnanna’nın kurduğu bir komployla bu tabletler çalınmış ve şifreler bir şekilde tanrıların elinden alınarak halkın arasına girmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı