%10
Fiziğin Ötesinde Bir Dünya : Yaşamın Ortaya Çıkışı ve Evrimi - KAUFFMAN, STUART

Fiziğin Ötesinde Bir Dünya : Yaşamın Ortaya Çıkışı ve Evrimi

STUART KAUFFMAN

Yayınevi: Ginko Bilim

Yayın tarihi: 09/2020

ISBN: 9786058023192

Çevirmen : Murat Havzalı

Türkçe | 139 Sayfa | 13,50 x 21,00 cm.

Tür: Bilim-Teknik

  • 18,00 TL
  • 20,00 TL

Yaşam nasıl başladı? Yaşamın evrimi, fiziktekine benzer yasalar­la açıklanabilir mi? Santa Fe Enstitüsü’nde karmaşık sistemler araştırmacısı olarak yaptığı çalışmalarındaki fikirleri ilerleten Stuart Kauffman son kitabında karmaşık kimyası olan bir ortam­dan moleküler çoğalmaya, metabolizma ile erken ön-hücrelere ve tanıdığımız yaşama olan evrime ilişkin fizik yasalarının sağla­yabileceğinin ötesinde bir açıklama sunuyor. Yaşamın evrimi bi­linen evrende var olduğu öngörülen yüz milyar güneş sisteminde kuşkusuz yaygın olmalı. Bu evrim, her örnekte birer “oluş” süre­ci. Newton’dan bu yana gerçekliği değerlendirmek üzere fiziğe başvuruyoruz. Ancak tek başına fizik, nereden geldiğimizi, na­sıl geldiğimizi ve dünyamızın neden tek hücreli organizmaların ötesine geçip son derece karmaşık bir biyosfere evrimleştiğini açıklayamıyor.

Kauffman’a göre canlı sistemlerin ayırt edici özelliği, şimdiye dek yapılan çalışmalarda yeterince ağırlık verilmeyen “örgüt­lenme” kavramıdır. Hücreler, kendilerini inşa eden öz-yaratım sistemleridir. Evrim, filizlenen bu örgütlenmenin yayılmasını sağlar. Evrimleşen canlı yaratıklar, var olarak, daha da yeni yaratıkların ortaya çıkabileceği yeni nişler yaratır. Evrendeki yaşam, kendi kendini inşa eden, yayılan, artan bu çeşitlilik, tüm biyosferlerde bizi fiziğin ötesine götürür.

“Kauffman, yaşamın doğasını gözler önüne seriyor.” -Scientific American

“Yaşamın en ilkel biçiminin nasıl ortaya çıktığını ve karmaşık organizmalara nasıl evrimleştiğini harika bir şekilde özetliyor.” -Philip Anderson, Nobel Fizik Ödüllü, Princeton Üniversitesi

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı