%10
Fususu’l-Hikem Tercüme ve Şerhi (4 Cilt) - Konuk, Ahmed Avni

Fususu’l-Hikem Tercüme ve Şerhi (4 Cilt)

Ahmed Avni Konuk

Yayınevi: Türkiye Yazma Eserler

Yayın tarihi: 10/2017

Türkçe | 23,5 x16,5

  • 252,00 TL
  • 280,00 TL

Muhyiddîn İbnü’l-Arabî’nin Fusû­su’l-Hikem’i İslâm düşünce tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmiş ve telif edildiği dönemden itibaren büyük ilgi görmüştür. Dili ve ele aldığı meselelerin an­laşılmasındaki güçlükler sebebiyle günümüze kadar eser üzerine yüzden fazla şerh yazıl­mıştır. Türkçe kaleme alınan şerhlerden biri olan Ahmed Avnî Konuk’un Fusûsu’l-Hikem Tercüme ve Şerhi Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında yazılmış olması sebebiyle hem Fusûs şerhleri geleneğinin yakın dönem hal­kalarından birini teşkil etmekte hem de bir geçiş dönemi eseri olması açısından önem arz etmektedir.

İbnü’l-Arabî, Fusûsu’l-Hikem’i peygamberle­rin sayısına göre yirmi yedi bölümde yazmış­tır. Her bir fassta peygamberin sahip olduğu farklı hakikat mertebelerini anlatmıştır. Ese­ri şerh eden Ahmed Avni Konuk ise, temel tasavvuf meselelerinin anlatıldığı, önemli bir “Mukaddeme” yazarak başlamıştır. İb­nü’l-Arabî’nin eserde ele aldığı yirmi yedi fassı, onun izlediği sıraya uyarak şerh etmiş­tir. Avni Konuk, eseri şerh ederken her fas­sın başlığı altında, o fassta incelenen hikmeti açıklamış, sonra Fusûs’tan bir iki cümleyi ay­nen yazıp tercümesini vermiş, daha sonra da şerhini yapmıştır.

Prof. Dr. Mustafa Tahralı, Yrd. Doç. Dr. M. Nedim Tan ve Dr. Ercan Alkan tarafından iki cilt tıpkıbasım, iki cilt çeviriyazı metin olarak hazırlanan eserde Konya Mevlânâ Müzesi Kütüphanesi’nde 3853-3880 numaralarda kayıtlı olan A. Avni Konuk hattı yazma nüshalar esas alınmıştır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı