%0
Gezgin Yüzler : 7 Kıtada 77 Ülkeden İlginç İzlenimler - Fıratlı, Emel

Gezgin Yüzler : 7 Kıtada 77 Ülkeden İlginç İzlenimler

Emel Fıratlı

Yayınevi: Pelikan

Yayın tarihi: 02/2024

ISBN: 9786257602877

Yazar : Ertuğrul Fıratlı Timur Özkan

Karton Kapak | Türkçe | 576 Sayfa | 14 x 23 cm

Tür: Gezi İzlenim-Seyahatname

  • 450,00 TL

Herkes gezmeyi sever, çok güzeldir, çok keyiflidir, anlatmaya sözcükler yetmez ama bazı zor tarafları da yok değildir. Bana göre bu zorlukların başında uygun yol arkadaşı bulmak gelir. Yol arkadaşı! Neden yol-daş demeyelim? Yol-daş(lar) çok önemlidir, bir gezide... Yanlış yol-daş güzel bir geziyi katlanılmaz hale getirir, doğru yol-daşla gezmek büyük lükstür, sorunlar, sıkıntılar kolay çözülür, keyfe dönüşür.Kafa dengi yol-daşla yola çıkmak adeta bir şanstır. Yılların “iyi” arkadaşlarından kimi zaman “iyi” bir yol-daş çıkmaz. Bunu fark ettiğinizde ise vakit çok geçtir, zira artık yola çıkmışsınızdır. Bazen de hiç ihtimal vermediğiniz biriyle unutulmaz bir yolculuk hikayesi yaşarsınız. İkisi de başıma geldi, iyi bilirim. Hiç bitmese dediğim gezilerim de olmuştur. Ertesi gün yeni bir bilet alıp geri dönmüşlüklerim de vardır!
En zoru aile fertleriyle gezmektir. Bir sorun çıktığında -ki çıkar mutlaka- kızamazsın, küsemezsin. Hep içine atarsın, seyahat burnundan gelir. Elbette yolda, yolculukta iyi birer yol-daş olan aile fertleri de vardır.Örnek mi? gezginyuzlersitesi.com adlı internet sitesi işte böyle bir ailenin gezi yazılarından oluşuyor. Sitenin kurucuları; üçü de deneyimli üç gezgin hemen hemen hep birlikte geziyorlar. İyi bir şey daha yapıyorlar; gezdiklerini paylaşıyorlar. İşte bu yazılardan anlıyoruz, ailece gezmeyi nasıl bir yaşama keyfine evirdiklerini.Gıpta etmemek elde değil. Dünyada ayak basmadıkları yer yok diyemesek de pek az kalmış. Dünyayı gezerken güzel ülkemizi de ihmal etmemişler, hemen her tarafını gezmişler. Tek eksikleri vardı!Gezginyüzlerin gezileri kadar yazdıkları da takdire şayan.Sitedeki yazıların ortak özellikleri samimi ve akıcı bir dille kaleme alınmış olmaları, bilgi vermeleri, merak ve heyecan uyandırmaları şeklinde özetlenebilir. Diğer bir ifadeyle bir gezi yazısından beklenen herşey!
Ancak bu yazıların bir eksikleri vardı; büyük bir kısmı internet ortamında paylaşılmış olmakla birlikte söz konusu yazılar derlenmemiş, tasnif edilmemiş. Nasıl desem, biraz dağınık duruyorlardı. Şöyle derli toplu bir kitap haline getirilmemişlerdi.
Bu kitap, işte tam da bunu yapmak amacıyla tasarlandı. Değişik tarihlerde yazılmış değişik coğrafyalara ait yazıları bir araya getirmek ve gezi literatürüne armağan etmek.Üç gezgin yazarın ortak eseri kitabımız -adından da anlaşılacağı üzere-dünyanın yedi kıtasına yayılmış küçüklü büyüklü 77 ülkeye ait gezi yazılarından oluşuyor. Bazı yazılar ilk kez bu kitapta yayınlanıyor.
 Her şey değil, ilginç olanGezgin Yüzler yazarları, kitaptaki yazılarında kaleme aldıkları ülkelerin her yerini, her şeyini değil ilginç yerlerini, ilginç özelliklerini anlattılar. Özellikle bir önem arzetmiyorsa ülkelerin tarihi, coğrafi özelliklerinden, siyasi yapılarından vb. bahsetmediler. Böylece bir yandan -internette kolayca bulunabilecek ansiklopedik bilgilerle- okurun dikkatini dağıtmak ve gereksiz yere vaktini almak, bir yandan da kitap basıldıktan sonra eskiyecek, değişiklik gösterecek nüfus vb. rakamlarla kitap sayfalarını şişirmek istemediler.
İlaveten gezip gördükleri ülkelerin, kentlerin her yerini anlatmak gibi bir gayeleri de olmadı. Hatta söz konusu ülkelerin, kentlerin çok bilinen yerlerini bir kez daha anlatmaktan özellikle kaçındılar. Bunun yerine gördükleri yerler arasında ön plana çıkan, ilginç özellikleriyle hafızalarında yer bırakan yerleri anlatmayı tercih ettiler.Genç Gezgin YüzlerDeneyimli gezginlerin yazılarının yanı sıra, bu kitaba konuk yazar olarak katılan genç gezginlerin yazılarını da beğeneceğenizi umuyorum. Zira ben çok beğendim. Dilerim ki gezmeye ve yazmaya devam ederler.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015