Güzelyurt İlçesinin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası - Arıbaş, Kenan

Güzelyurt İlçesinin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası

Kenan Arıbaş

Yayınevi: Çizgi

Yayın tarihi: 02/2015

ISBN: 9786054639540

Türkçe | 343 Sayfa | 16 X 24 cm

Tür: Gezi-Türkiye  |  Ekonomi

Güzelyurt, Hasan Dağı ve Melendiz Volkanik Dağları'nın etkisinde, tüf ve ignimbritlerin doğada neredeyse başka kayaçları göstermediği, sakladığı bir mekâna sahiptir. Tüfler doğanın insanı en çok sahiplendiği kayaçlardan birisidir. Güzlyurt'ta bu kayaçlar egzotik yerleşmelerin doğmasınada yol açar. İlçede bütün kırsal yerleşmelerde tüften oluşan kayaların içi oyulmuştur. Bu büyülü mekânlar, Ihlara Vadisi'nin muhteşem manzarası ile birleştiğinde, insana seyir keyfi yüksek ve şaşırtıcı yerleşmeler ortaya çıkardır.
Her yerleşme coğrafyanın ve insanın binlerce yıllık tarihinden yaşanan gizemli sırlar saklar. Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar ne kadar insan buralarda yaşadığı bilinmemektedir. Ama bilinen şu ki, Kapadokya Bölgesi'nin kalbi Güzelyurt'ta atmaktadır. Aksaray İli'nin birbirinden güzel insanları mutlaka Ihlara Vadisi'ni ziyaret etmekte, yurt içi ve yurt dışından gelen konuklar ile bütünleşmektedir.
Melendiz Çayı'nın adeta bir testere gibi tüf ve ignimbiritleri keserek meydana getridiği Ihlara Vadisi'ni, muhteşem Güzelyurt Evleri'ni, Türkiye'nin tek yeraltı kervansarayının olduğu Gaziemirl, Belisırma'daki bezirhaneyi ve lezetli balık lokantalarının güler yüzlü sahiplerini, Yaprakhisar Köyü'nün, kayaoyma konutlarını, llısu Kasabası'nın dört kilometrelik yeraltı yolunu, Sivrihisar'daki Kızıl Kilise'nin yapımında kullanılan yeri bir türlü tespit edilemyen meçhul taşlarını, Ziga Kaplıcası'nda şifa arayan yiğit Anadolu Köylüsü'nü, Uzunkaya Köyü'nün müze kıvamındaki evlerini, Akyamaç'ın yörenin en önemli maden yataklarını, Bozcayurt'un esrarengiz mağaralarını ve Alanyurt'un bereketli ovasındaki, Aksaray'ın en kaliteli patateslerinden tatmak isyorsanız, lütfen bu kitaptan bir sayfa çevirin, bütün Kapadokya'nın özetini Güzelyurt'ta görün...

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı