Hakkari Taşları : Çıplak Savaşçıların Gizemi - Sevin, Veli

Hakkari Taşları : Çıplak Savaşçıların Gizemi

Veli Sevin

Yayınevi: Yapı Kredi

Yayın tarihi: 12/2005

ISBN: 9789750810329

Türkçe | 144 Sayfa |

Tür: Arkeoloji

1998 Ağustosunda Hakkari kent merkezinde, bir rastlantı sonucu, 13 adet dikilitaş (stel) bulundu. Boyları 81-330 cm arasında değişen bu stellerde cepheden çıplak bir savaşçı ile ona ait silah ve eşyalara, daha küçük ve hiyerarşik olarak onu izleyen erkek ya da kadınlarla savaşçının kahramanlıklarına ilişkin sahnelere ve yabanıl hayvanlara yer verilmiştir.

Ölmüş ataların ruhlarını simgelemek ve anmak üzere yapıldıkları anlaşılan Hakkari stelleri kompozisyon, plastiğin netliği, ayrıntıdaki zenginlik ve kusursuz oranlarıyla aynı anlayıştaki diğer örneklerden büyük çapta farklıdırlar. Burada, yaşamını çadırlarda sürdüren ve yalnızca hayvancılıkla geçinen göçebelerden çok, taş oyma ve işleme tekniklerini iyi tanıyıp bilen, üstün zevk sahibi, seçkin ve yetenekli sanatçılarla karşı karşıyayız.

Bu taşları yaptırtan insanların etnik kökeni nereye dayanıyordu? Hangi dili konuşuyorlardı? Üretilmelerine hangi sosyoekonomik etkenler neden olmuştu? Arkalarında başka hangi mesajlar gizliydi?

Hakkari taşları gizemlerini büyük çapta korumakla birlikte, bu kitapta bu zor sorulardan kimileri yanıtlanmaya çalışılıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı