%15
Hayali Doğu : Batının Akdenizli Doğuya Politik Bakışı - Hentch, Thirry

Hayali Doğu : Batı'nın Akdenizli Doğu'ya Politik Bakışı

Thirry Hentch

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 05/1996

ISBN: 9789753421133

Çevirmen : Aysel Bora

Türkçe | 282 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Kültür Tarihi

  • 56,10 TL

''Biz'' onlara nasıl ''Batı '' diyorsak, ''onlar'' da bize ''Doğu'' diyor. Peki, ne zamandan beri? Doğu ile Batı gerçekten birbirinden çok farklı, birbirine karşıt dünyalar mı? Bugün zihnimize tümüyle hakim olan ve birçok sorunu tartışırken başvurduğumuz bu bölünme, bu ayrım nasıl ve niçin ortaya çıktı?

Thierry Hentsch'in kitabı iki açıdan çok önemli Batı'nın Doğu imgesini oluştururken baktığı yer, Akdenizli Doğu, incelenen dönemde Osmalı topraklarıydı. Dolayısıyla incelenen tarihsel ilişkinin doğrudan taraflardan birini oluşturuyordu. Daha önemlisi ise, bu ilişkinin bugünün Türkiye'sindeki muhtemel izleri.. Türkiye, dünya ölçeğindeki bu bölünmeyi kendi ulusal sınırları içinde, kendi toplumu içinde en ağır biçimde yaşayan ülkelerin başında geliyor: hem nesnel bir süreç olarak, hem bir türlü kurtulamadığı, aşamadığı bir zihin durumu olarak.

''Doğu bizim kafamızda. Bizim Batılı kafalarımızın dışında Doğu yok. Hatta Batı'nın kendisi de yok. Batı, karşıt terimiyle aynı nedenlerle içimizde var olan bir düşünce. Ama biz onu tanımlamaya hiç gerek duymayız: O bizim kendimizdir. Biz kimiz? Doğu'nun önyüzü mü? Ötekinin ötekisi mi? Pozitif kutup mu, doğrulanmışlık mı?

Bu kitap Doğu' yu kavramaya çalışmıyor. Sözkonusu olan, ötekinin içinden kendimize bakmak: Ötekinin bizi gördüğü gibi değil de, bizim ona bakışımızda kendimizi ele verdiğimiz gibi. Bu kitap, büyük ölçüde bilinçsiz olan bu kendi kendimize ifade biçimimizi bilincimizin yüzeyine çıkartmayı öngörüyor.''
- Hentsch -

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı