%25
Hikmet Kıvılcımlı Kitabı : Seçme Metinler ve Üzerine Yazılar  - Kale, Ahmet

Hikmet Kıvılcımlı Kitabı : Seçme Metinler ve Üzerine Yazılar

Ahmet Kale

Yayınevi: Dipnot

Yayın tarihi: 01/2017

ISBN: 9786054878741

Türkçe | 558 Sayfa | 15 x 21 cm

Tür: Politika - Türkiye

  • 31,50 TL
  • 42,00 TL

Hikmet Kıvılcımlı; Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılış yıllarını, Balkan Savaşlarını, Birinci Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımları, Milli Mücadele ve erken Cumhuriyet dönemlerini yaşamış bir tarih tanığı.
Ekim Devrimi’nin ardından, dünyada ezilenler için umudun yeşerdiği yıllarda, enternasyonal sosyalist düşünceyle buluşan ve bütün hayatı siyasi mücadeleler içinde geçmiş bir devrimci.
Marksist düşüncenin kuramsal ve tarihsel gelişimi üzerine yaptığı çalışmalarla, mücadelenin ufkunu açmış, polemiklerle sürmüş bir hayat.
Türkiye’nin özgül koşullarını esas alan ve bunun üzerinden Türkiye devrimine bakan, özgün tezleri ve teorileri olan bir devrimci.
Hayatı boyunca birçok kez hapis cezasına ve işkenceye maruz kalmış, çileli yıllar içinde hiç yılmadan ürettiği ve ardında bıraktığı devasa külliyatıyla, Marksist klasiklerden çevirdiği eserlerle Türkiye sosyalist hareketinin en üretken devrimcisi.
Sosyalist literatüre özgün kavramlar kazandıran, farklı bir dili, mizahı ve ironisi olan, kendine has bir devrimci.
Doğu/Batı eksenli sorgulamaları, yerelleşme tartışmalarıyla solun ideolojik haritasına ve evrensel Marksist literatüre Türkiye’den katkılarda bulunan bir devrimci…
Elinizdeki kitap Türkiye sosyalist hareketinin erken dönem kadrolarından Hikmet Kıvılcımlı’nın kendi yazılarından ve onu çeşitli yönleriyle değerlendiren makalelerden oluşuyor.
Hikmet Kıvılcımlı literatürüne bütünlüklü bir girizgâh olan bu seçkinin onun anlaşılmasına ve yeni kuşaklarla tanışmasına katkıda bulunmasını umuyoruz.
Katkıda bulunanlar:  Vedat Türkali, Ergun Aydınoğlu, Selahattin Okur, Yalçın Yusufoğlu, Mehmet Yılmazer, Necmi Erdoğan, Metin Kayaoğlu

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı