%5
Hilekar Hücre : Kanseri Anlayıp Tedavi Etmemize Evrim Nasıl Yardımcı Olur? - Aktipis, Athena

Hilekar Hücre : Kanseri Anlayıp Tedavi Etmemize Evrim Nasıl Yardımcı Olur?

Athena Aktipis

Yayınevi: Koç Üniversitesi

Yayın tarihi: 03/2024

ISBN: 9786258022759

Çevirmen : Mehmet Doğan

Karton Kapak | Türkçe | 264 Sayfa | 13,5 x 20 cm

Tür: Tıp-Sağlık

  • 133,00 TL

 Kansere neden olan etkenleri düşündüğümüzde evrim ilk aklımıza gelenler arasında değildir. Oysaki evrim ve kanser yakından ilişkilidir. Dünya’nın uzun tarihi içinde yaşamı mümkün kılan süreçler kanserin de yaratıcısıdır. Kanserin evrimsel kökenlerinin anlaşılması bize kanser tedavisinde daha etkili, devrim niteliğinde çözümler bulma şansı verebilir.
Hilekâr Hücre’de Athena Aktipis kanser ile evrim arasındaki sıra dışı ilişkiyi anlayabilmek için milyarlarca yıl geriye giderek tekhücreli yaşamdan çokhücreliliğe geçişin izlerini sürüyor. İşbirliği içindeki hücrelerden bazıları, hilekâr olanlar, kaynakları aşırı kullanmaya, kontrolsüz çoğalmaya başlar. Sonuç kanserdir. Kanserin her yerde karşımıza çıkması evrimin bir sonucudur ve çokhücreli yaşam devam
ettiği müddetçe kanser de varlığını sürdürecektir. Öyleyse kanseri tedavi etmekten vazgeçmemiz mi gerekiyor? Aktipis, kansere başka bir mercekten bakmayı öneriyor. Hastalık hemen yok edilmesi gereken bir düşman değil, uzun vadede kontrol altında tuttuğumuz bir yoldaş olabilir.
Kanserin biyolojik geçmişimizin, bugünümüzün ve geleceğimizin parçası olduğu ve evrime karşı vereceğimiz bir savaşı kazanmamızın mümkün olmadığı gerçeğini kabullenirsek, kanser tedavileri daha akılcı, daha stratejik ve daha insani olabilir. Hilekâr Hücre kanserin temel doğasını ve kanserle olan ilişkimizi yeniden düşünmeye davet ediyor.

Athena Aktipis, Arizona State University Psikoloji Bölümünde öğretim üyesidir. Aynı zamanda Cooperation Science Network (Ortaklaşmacı Bilim Ağı) ve The Human Generosity Project’in (İnsani Cömertlik Projesi) eşdirektörlüğünü üstlenmektedir.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015