%10
Hitler : Demokrasiden Diktatörlüğe  - Ülker, Şükrü

Hitler : Demokrasiden Diktatörlüğe

Şükrü Ülker

Yayınevi: Sia

Yayın tarihi: 01/2022

ISBN: 9786257266871

Türkçe | 352 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Politika - Dünya

  • 55,80 TL

 “Öğle yemeğinden sonra yeni evli çift sığınağın koridoruna çıktı. Hitler’in üstünde siyah pantolon, yeşilimsi mavi asker ceketi, beyaz gömlek vardı ve kravat takmıştı. Eva Braun siyah bir elbise giymişti. Herkese son kez veda ettiler. Odalarına çekildiler. Herkes koridorda bekliyordu. Bir silah sesi duyulur gibi oldu. Saat 15.15’te odanın kapısını açtılar. Eva Braun’un dudakları yuttuğu siyanür hapından büzülmüş, Hitler’in şakağından akan kan donmuştu. Cesetleri asker battaniyesine sarıp üst bahçeye çıkardılar... Benzin döküldü. Kibriti kim çaktı bilinmiyor. Olanları seyreden sarhoş bir SS askeri arkadaşlarına seslendi. ‘Gelip bakmak ister misiniz? Şef yanıyor!’”
Paul Joseph Goebbels, Hitler’in propaganda ve aydınlanma bakanıydı. Yanından hiç ayrılmadı. Yaşamları bir gün arayla benzer şekilde sonlandı.
Hermann Wilhelm Göring, Hitler onu kendisinden sonraki “Führer” olarak atamıştı. Nürnberg Mahkemeleri’nde yargılandı. Asılarak idama mahkûm edildi. Saklamayı başardığı siyanür hapını infazından saatler önce yutunca 15 Ekim 1946 tarihinde yaşamı sona erdi.
Johann Dietrich Eckart, Hitler’in özel konuşmalarında, duygu ve düşünceleri uyumlu tek arkadaşım, yol göstericim diye söz ettiği gazeteci, şair, oyun yazarı. Alkol ve morfin bağımlılığı nedeniyle geçirdiği kalp krizi sonucunda öldü.
Heinrich Luitpold Himmler, Yahudi, Çingene ve Nazi karşıtlarının toplatıldığı, öldürüldüğü kampların kurucularından, soykırımın baş sorumlularından biriydi. 23 Mayıs 1945’te Ruslar tarafından göz altında tutulduğu sırada yanında taşıdığı siyanür hapını içerek intihar etti.
Alfred Rosenberg, Fritz Sauckel, Wilhelm Frick, Ernst Kaltenbrunner, Joachim von Ribbentrop, Martin Ludwig Bormann ve daha pek çok isim... Hitler’in işlediği suçların ortaklarıydılar. Sonları birbirine benzedi.
Bu kitap bir Hitler biyografisi değildir.
İnsanlığa tarifsiz acılar yaşatan bir diktatörü ve yakın çevresini tanıtan, iktidarı ele geçirmelerinden iktidarlarının son günlerine kadar yaşanan pek bilinmeyen olayların anlatımıdır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı