İlyada - Homeros

İlyada

Homeros

Yayınevi: Heyamola

Yayın tarihi: 04/2015

ISBN: 9786054937462

Çevirmen : Kamuran Demir Fecri Polat

Kürtçe |

Tür: Din / Mitoloji

“Ji Bo Bîranîna Dengbêjê Nemir Homeros û
 Homerosê Kurdan Evdalê Zeynikê”
 
“Ölümsüz Ozan Homeros’un ve Kürtlerin
 Homeros’u Evdalê Zeynikê’nin Anısına”
 
 Troya, bir güzellik yarışmasından sonra doğan savaşın, barışın, direnişin, Doğunun ve Batının ezelden ebede başkenti. Gözü pek kahramanların, şiirin ve sözün, Homeros’un yurdu. Akha saldırısında onlarca farklı dille, yürek ile anlaşan Anadolu şehri.
 
 Ve İlyada... Amansız bir savaş üzerine Homeros’un kelamıyla bütünleşen, dünya edebiyatının en uzun, en eski ve en güzel şiirlerinden biri.
 
 Troya Savaşı’nda ağıtlar ve zılgıtlar, yenilgi naraları ve akıncı şarkıları pek çok dildeydi ancak İlyada yaklaşık üç bin yıl sonra Kürtçe!
 
 Uzun zamandan beri Rönesansını tamamlamış olan Kürtçe’nin artık Homeros’a da ihtiyacı var ve Homeros eserleri de bu dile oldukça uygun. İlyada gibi, yüzyıllar boyunca zamanın sınırlarıyla yetinmeyen ve sözlü geleneğin ürünü olan bir eser, dünyanın en büyük sözlü edebiyatına sahip olan dillerden biri olan Kürtçe’ye mutlaka sunulmalıydı. İki gelenek arasındaki olağanüstü benzerlik var. Her iki gelenek de (Kürt dengbêjliği ve Homeros dengbêjliği) benzer kaderlerin yolculuğunu yapmıştır. Bir tarafta tarihini, kültürünü, varlığını, darb-ı mesellerini, çîroklarını dengbêjlik yoluyla anlatmaya, onu elindeki imkânlardan dolayı hep bu yolla var kılmaya çalışan/mecbur bir dil…
 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı