%0
İran Gezi Rehberi - Bozkaya, Zafer

İran Gezi Rehberi

Zafer Bozkaya

Yayınevi: Alter

Yayın tarihi: 12/2023

ISBN: 9786051912691

Karton Kapak | Türkçe | 256 Sayfa |

Tür: Gezi İzlenim-Seyahatname

  • 250,00 TL

 İran, hemen yanı başımızda kökleri tarihe dayanan büyük bir uygarlık.

Asırlar boyu bizim kültürümüz ile Fars kültürü yan yana yaşamış, birbirimizden çok sey almışız. Tarih boyunca bir arada olmamıza rağmen belki de Şii/Sünni ayrımı nedeniyle hep birbirimize yabancı gibi durmuşuz.

Özellikle İran'daki İslam Devrimi'nden sonra ilişkilerimiz daha da geriye düşmüş gibi görünüyor.

Oysa hep duyardık İsfehan’ın adını, Şiraz' in bağlarını; Ömer Hayyam’ı, Sadi'yi, Hafiz’ı ve nice şairleri... Osmanlı tarihi boyunca "acem" yakıştırmasıyla anmışız İranlıları; bazen de sığınacak bir kapı olmuş İran, Osmanlıya başkaldıranlara...

Dış ülkelere, özellikle komşu ülkelere kültür gezileri yapanların ve biraz da karayolundan Hindistan'a gidenlerin artışıyla iran kapısı daha bir aralanmaya başladı. Her şeyden önce bu gizemli ve kapalı gibi görünen ülkede hiç umulmadık bir konukseverlik yaşanıyor. Bizden olan, bize hiç de yabancı olmayan şeyler anlatılamayacak kadar çok. Üstelik İran halkı artık yavaş yavaş Türkçe konuşuyor. Televizyonlarından gizli gizli bizim kanalları seyrediyorlar.

Bu kitapta İran kültürünü elimizden geldiğince tanıtmaya çalışıyoruz. İran’ın kısa bir tarihini ve ülkenin genel özelliklerini anlatıyoruz. İran'da gezilecek görülecek önemli yerleri şehir şehir inceliyor; ayrıca çeşitli rota önerileri de veriyoruz. Elinizdeki kitap, İran'da yapacağınız gezi için gerekli bütün bilgileri vermeyi amaçlamaktadır. Umarız bunu başarırız.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015