İşletme Alanında Nicel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği : SPSS Komutlu - Yıldız, Ayşe

İşletme Alanında Nicel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği : SPSS Komutlu

Ayşe Yıldız

Yayınevi: Gazi Kitabevi

Yayın tarihi: 01/2020

ISBN: 9789758396917

Türkçe | 248 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Ekonomi

 Bilimsel araştırmanın gün geçtikçe önem kazanmasıyla birlikte sosyal bilimler alanında Bilimsel Araştırma ile ilgili yayınların hızla arttığı gözlemlenmektedir. Ancak İşletme dalı özel bir dal olarak ele alındığında Business Research kapsamında kaynak eksikliğinin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma diğer araştırma alanlarında da kullanılan bilimsel araştırma sürecine ilişkin bilgilere yer vermekle beraber, temel amaç işletme alanına yönelik bu eksikliği gidermek ve İşletme alanının odak noktası olan karar vermeye yönelik bir bilimsel araştırma sürecini ele almaktır.

Bu nedenle çalışmada hangi yaklaşım, hangi yöntem, hangi örneklem, hangi veri toplama türü, hangi analiz türü vb. karar vermeye yönelik sorulara cevap verilmesine odaklanılmıştır.

Çalışma 8 temel kısımdan oluşmaktadır. Çalışmayı kısımlara ayırmadaki düşünce, sürecin herbir aşamasının işlevselliklerinin dikkate alınmasını sağlamaktır. Bu bakış açısıyla oluşturulan kısımlar aşağıda belirtildiği şekilde ele alınmıştır.

Birinci kısımda Bilimsel Araştırmanın Temelleri ile Bilimsel Araştırmalarda Etik konusu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci kısımda genelde karar vericilere ve özelde yöneticilere yönelik olarak İşletme Araştırmaları ayrı bir bölüm olarak açıklanmıştır. Üçüncü kısımda Bilimsel Araştırma Süreci ile birlikte Araştırma Önerisi ve İşletme Sorunlarına Yönelik süreç açıklanmıştır. Dördüncü kısımda Konu Belirlenmesi ve Literatür Taramasına yönelik bilgiler verilmiştir. Beşinci kısımda Araştırma Dili başlığı ile birlikte Kavramsal ve Teorik Çerçeve konusuna ayrılmıştır. Altıncı kısımda Araştırma Tasarımı ele alınmıştır. Çalışmanın büyük bir kısmını kapsayan bu kısımda Yöntem Belirleme, Ölçek ve Ölçeklendirme, Örneklem ve Örnekleme, Veri Toplama gibi çalışmanın odak noktalarını oluşturan konulara ilişkin bilgi verilmiştir.

Yedinci kısım İstatistiksel Analizlerin açıklandığı kısımdır. Bu kısım çalışmalarda Analiz kısmında ihtiyaç duyulan bilgilerin verildiği kısımdır. Çalışmanın analizine yönelik olarak da İstatistik ve Bilimsel Araştırma ilişkisi ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra Ön Veri Analizi, Betimleyici Analizler ve İstatistiksel Analiz Teknikleri başlığı altında Farklılık Analizleri (Hipotezler), İlişkisel Analizler (Korelasyon) ve Nedensel Analizleri (Regresyon) işlenmiştir. Ayrıca analizlerin bir uzantısı olarak görülen Geçerlik ve Güvenirlik Analizleri de bu kısımda ele alınmıştır. Bu analizler aslında oldukça kapsamlı İstatistiksel alt yapı bilgisi gerektiren analizlerdir. Ancak kitabın odak noktası bilimsel araştırmalarda istatistiksel yöntemlerin tanıtımından ziyade kullanımı olduğundan, bu analizlerin teknik alt yapısının açıklanması yerine temel olan analizler üzerinden hangi durumda hangi yöntemlerin kullanılması kararı üzerine odaklanmıştır. Tüm bu analizler SPSS komutları üzerinden çıktıların yorumlarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir.

Sekizinci kısım Raporlama ve Sunumun yer aldığı kısımdır. Bu kısmın birinci bölümünde Raporlamaya ilişkin genel bilgiler verilerken ikinci bölümünde gerçekleştirilen araştırmanın ve yazılan raporun ardından çalışmanın Sunulmasına ilişkin bilgiler verilmiştir.
Çalışma ilk baskısını gerçekleştirdiğinden dolayı hatalar ve eksikler olması kaçınılmazdır. Bu hataların ve eksikliklerin tarafımıza bildirilmesiyle kitap daha iyi hale gelecektir. Çalışmanın kullanıcılara faydalı olması en büyük temennimizdir.

Son olarak bir eser ortaya çıkarmanın tüm zorluklarını benimle birlikte yaşayan ve benden desteklerini esirgemeyen aileme teşekkür ediyorum. Ayrıca, beni en zor anlamlarında destekleyen, çalışmaya teşvik eden bayan meslektaşlarıma da şükranlarımı iletiyorum.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı