Jeofizik Aramaya Giriş - Kearey, Philip

Jeofizik Aramaya Giriş

Philip Kearey

Yayınevi: Gazi Kitabevi

Yayın tarihi: 05/2007

ISBN: 9789944165266

Yazar : Michael Brooks Ian Hill

Çevirmen : Abdullah Ateş

Türkçe | 264 Sayfa | 19,5 x 27,5 cm.

Tür: Fizik-Astronomi

Bu kitapta önemli jeofizik arama yöntemlerin genel bîr girişi verilmektedir. Bu yöntemler yeraltımn araştırılmasında ve karşılaşılan çok çeşitli problemlerin çözümüne yöneliktir. Kitabın ana konusu doğal kaynakların aranmasına yöneliktir. Ancak kitapta jeolojik araştırmalara, yer içinin fiziksel özelliklerinin araştırılmasına,mühendislik ve arkeolojik sit araştırmalarına da yer verilmiştir.

Sonuç olarak; jeofizik arama yöntemleri sadece jeofizikçilerin kullandıkları yöntemlerin ötesinde, jeologlar, fizikçiler, mühendisler ve arkeologlar tarafından da kullanılmaktadır. Bu kitap fiziksel prensipleri, metotları, yoruma yönelik değerlendirmeleri ve çeşitli ölçüm yöntemlerinin arazi uygulamalarını kapsamaktadır. Kitapta ağırlık, en çok başvurulan ve petrol aramalarında sıklıkla kullanıldığı için, sismik yöntemlere verilmiştir. Değinilen yöntemler tanımlayıcı özelliklerde olduklarından,yöntemlerin çok detaylarına girilmemiştir.

Daha fazla bilgi için isteyen okuyucu, her bölümün sonunda verilen detay içeren ve yöntemlerin kapsamlı olarak işlendikleri kaynaklara başvurmalıdır. Bu kitabın yukarıda bahsettiğimiz konularda öğrenciler için iyi bir ders kitabı ve kendi konularında uzman olanların da jeofiziğin değerini daha iyi algılayabileceklerini ümit etmekteyiz. Kitap hazırlarken geniş bir okuyucu kitlesinin matematik düzeylerinin yeterli olabileceği göz önüne alınmıştır.

Bu kitabın daha önceki baskıları ingiltere, Kuzey Amerika ve birçok ülkede okutulan jeofizik yöntemler ders kitabı olmuştur. Üçüncü baskıya jeofizikteki en son gelişmeler eklenmiştir. Özellikle üç-bileşenli ve 4B sismik yöntemlere yeni bilgiler eklenmiş ve sismik tomografiye yeni bölüm eklenmiştir. Ayrıca mühendislik sit araştırmalarını kapsayacak şekilde kırılma sismolojisi genişletilmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı