%21
Kapitalist Bilinçdışı : Marx ve Lacan - Tomsic, Samo

Kapitalist Bilinçdışı : Marx ve Lacan

Samo Tomsic

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 12/2017

ISBN: 9786053161110

Çevirmen : Barış Engin Aksoy

Karton Kapak | Türkçe | 288 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Siyaset Bilimi

  • 161,16 TL

Karl Marx, Lacan’ın öğretilerinde bahsi geçen birçok kuramcıdan sadece biridir, diğer klasik düşünürler Lacan’ın yapıtlarında daha derin izler bırakmıştır – o zaman bunca etkilenme arasında Marx’a ayrıcalık tanımak niye?
Kapitalist Bilinçdışı’nın başlangıç noktasını oluşturan varsayım, Marx’a göndermesinin Lacan’ın öğretisi içinde önemli bir gelişime işaret ettiği ve Freud’a ikinci bir geri dönüşü başlattığı düşüncesidir. Böylece vurgu yapısalcı dilbilimden siyasal iktisadın eleştirisine ve özneye dair temsilden jouissance üretimine kaymıştır. Jouissance (keyif veya Freud’un deyişiyle libido) yeniden psikanalizin esas problemi haline gelmiştir; Freud’da bu zaten böyledir, ama psikanalizin gitgide ekonomik liberalizmin taleplerine tabi kılınması, böylece tedavinin esas amacının bireyleri mevcut düzene uydurma haline gelmesiyle birlikte sistematik olarak ihmal edilmiştir.
Freud’un keşfinde esasen bilinçdışı eğilimin tatmininde emeğin rolü vurgulanır ve bilinçdışının üretken boyutu açığa çıkarılır. Freud, yaptığı keşiflerin tam merkezine bir emek gücü kavramı yerleştirerek, bir emek-bilinçdışı teorisinin anahatlarını ortaya koymuştur. 1960’ların sonunda Lacan’ın ilgilendiği esas konu, Freud’un teorisinin bu önemli boyutu etrafında gelişir. Lacan jouissance kavramında, Freudcu “psişik enerji” ile bilinçdışı emek mefhumunu bir araya getirir. Freud’ un keşiflerinin devrimci karakterinin tam olarak belirlenmesi için üretime dair bir teori şarttır. İşte Saussurecü yapısalcılığın veremediği bu teori, Marx’tan gelmiştir.
YAZAR HAKKINDA: Ljubljana Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi gördü. 2008’de yine aynı üniversitenin Felsefe Enstitüsü’nde “Anti-felsefe Nedir?” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Slovenya Bilim ve Sanatlar Akademisi’nin Bilimsel Araştırma Merkezi’nde çalıştı. 2011 ile 2013 arasında Humboldt Üniversitesi’nin Alman Edebiyatı bölümünde araştırmalarına devam etti. Halen Humboldt Üniversitesi’nin disiplinlerarası “İmge Bilgisi Biçimlendirme” programında araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015