%10
Karılar & Kocalar : Ömür Boyu Bir Yastıkta Bol Dırdırlı ve Çocuklu - BUGAY, UMUR

Karılar & Kocalar : Ömür Boyu Bir Yastıkta Bol Dırdırlı ve Çocuklu

UMUR BUGAY

Yayınevi: İnkılap

Yayın tarihi: 04/2019

ISBN: 9789751039835

Türkçe | 168 Sayfa | 13.5 x 19.5 cm

Tür: Senaryo

  • 17,10 TL
  • 19,00 TL

Umur Bugay
Senarist, oyuncu, yönetmen, dramaturg, yazar.
Umur Bugay, 1941 yılında Ankara‘da doğdu. 1959 yılında İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu.
Sanat hayatına 1962 yılında Arena Tiyatrosu’nda başladı. 1972 yılına kadar Gülriz Sururi–Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları ve Dostlar Tiyatrosu’nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı.
1972 yılında oyun yazarlığına başladı. 1975 yılından sonra, mizah ağırlıklı öyküleri çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. Atıf Yılmaz‘ın yönettiği, Hasip ile Nasip, Deli Yusuf, İşte Hayat adlı filmlerin senaryolarını yazdı. Ertem Eğilmez‘in, Rıfat Ilgaz‘ın, Hababam Sınıfı adlı kitabından sinemaya uyarladığı filmlerin senaryosunun ilki de Umur Bugay’a aittir. 1977 yılından günümüze, Zeki Ökten ile yönetmen-senarist işbirliği içinde olan Umur Bugay, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Pisi Pisi, Yoksul, Davacı ve Düttürü Dünya’nın senaryolarını yazdı. Aynı yıllarda, Memduh Ün‘ün yönettiği, Postacı, Zeki Alasya‘nın yönettiği, Aslan Bacanak adlı filmlerin senaryolarını da yazdı.
1983 yılında Kent Oyuncuları Tiyatrosu’nda, Bir Kadın Bir Erkek adlı oyunu sahnelendi. 1988 yılında yazmaya başladığı Bizimkiler adlı televizyon dizisinin TRT’de gösterilmesiyle üne kavuştu.
1993’te Yazlıkçılar adlı 6 yıl süren, 40 bölümlük TV dizisinin senaryosunu yazmaya başladı. Devamında Saygılar Bizden, Oğlum Adam Olacak, Komşu Komşu, Koltuk Sevdası TV dizilerinin de senaryolarını yazdı.
1999 yapımı, yönetmenliğini Yalçın Yelence`nin yaptığı Duruşma adlı sinema filminin senaristliği ve yapımcılığını üstlendi
2000 yılında sahnelenen Oğlum Adam Olacak adlı müzikli tiyatro oyunun dramaturgluğunu yaptı. 2002 yapımı, yönetmenliğini Zeki Alasya`nın yaptığı Rus Gelin adlı komedi filminin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. Kirpi Çocuk, Türk Küçükleri ve Oğlum Adam Olacak adlı kitapların yazarıdır. Umur Bugay, evli ve iki çocuk babasıdır.
 
Ödülleri:
1970 – Pir Sultan Abdal (oyun) – DİSK “En İyi Yönetmen”
1976 – İşte Hayat (senaryo), Antalya Film Şenliği, “En İyi Özgün Senaryo” ödülü
1978 – Çöpçüler Kralı (senaryo) Antalya Film Şenliği “En İyi Özgün Senaryo” ödülü


ARKA KAPAK YAZISI

Karılar-Kocalar, hayatın içinden, Umur Bugay’ın kaleminden çıkan mizah yüklü hikâyelerden oluşuyor. 1970’lerden başlayarak Türkiye’nin orta halli ailelerinin hikâyelerine yönelen Bugay, Karılar-Kocalar kitabında da mizahını aynı tatla devam ettiriyor.
 
Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Pisi Pisi, Yoksul, Davacı, Düttürü Dünya, Postacı, Aslan Bacanak gibi unutulmaz filmlerin senaryolarını yazan Umur Bugay Bizimkiler dizisiyle ün kazanırken, dizi uzun yıllar TV’de kalarak nam salmıştır.
 
Bugay daha sonra Yazlıkçılar ve devamında Saygılar Bizden, Oğlum Adam Olacak, Komşu Komşu, Koltuk Sevdası TV dizilerinin senaryolarıyla 90’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar büyük ilgi gördü.
 
Karılar-Kocalar’da;  uzun yıllarını Türkiye’nin orta halli mahallelerinde geçiren Umur Bugay, tanık olduğu orta halli insanların hikâyelerini mizahla harmanlıyor. Okurken kâh gülecek kâh eğleneceksiniz; mizahın inceliğiyle bazen de düşüneceksiniz.


 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı