%25
Karıncaların Günbatımı - Biberyan, Zaven

Karıncaların Günbatımı

Zaven Biberyan

Yayınevi: Aras

Yayın tarihi: 02/2019

ISBN: 9786052100066

Çevirmen : Sirvart Malhasyan

Türkçe | 528 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Roman Öykü

  • 33,75 TL
  • 45,00 TL

Karıncaların Günbatımı, Ermenice romanın 20. yüzyıldaki zirvelerinden biri. Biberyan, başyapıtı olarak kabul edilen bu romanında, bir aile ekseninde Türkiyeli Ermenilerin 1940'lı ve 50'li yıllardaki yaşamından bir kesit sunuyor. "Varlık Vergisi" uygulaması altında ezilen, varını yoğunu kaybeden bir baba, bu güç koşulları onun yüzüne vuran aile bireyleri ve üç buçuk yıllık zorlu Nafıa askerliği günlerinden sonra geri döndüğünde hiçbir şeyi bıraktığı gibi bulamayan oğul Baret.
Yazar, Baret karakterinde, bir delikanlının hızla değişen toplumsal koşullara uyum mücadelesini ve bireysel çatışmalarını çarpıcı, yalın bir dille sunarken ülkedeki siyasi gelişmelerin azınlıkları nasıl etkilediğini farklı roman karakterlerinin ağzından bire bir ortaya koyuyor.
Yalnızlar ve Meteliksiz Âşıklar romanlarıyla büyük beğeni kazanan Zaven Biberyan, Karıncaların Günbatımı’nda, Felaket’in şekillendirdiği ruhların akıp giden hayata bağlanmakta yaşadığı zorlukları, ailenin dönüp dolaşıp fertlerini ve kendini yok eden karanlık yanını, on yılda bir büyük bir siyasi sarsıntıyla kesintiyle uğrayan güvenlik duygusunun insanlar üzerinde yarattığı tahribatı adeta bir tragedya canlılığıyla anlatıyor. Karıncaların Günbatımı, Türkiye edebiyatının da en önemli romanlarından biri olmaya aday.

YAZAR HAKKINDA: 1921’de İstanbul’da doğan Zaven Biberyan, genç yaşta yazarlık ve gazetecilik yapmaya başladı. Yazıları ve siyasi faaliyetleri nedeniyle cezaevi ve sürgünü yaşadı. Buna karşın hayatı boyunca yazmayı, çeviriler yapmayı hiç bırakmadı. Romanları ve öyküleriyle toplumsal çelişkilere parmak basan, baskı altındaki bireyin sıkışmış ruh dünyasını aktarmadaki başarısıyla dikkat çeken Biberyan, özellikle zorlu aile içi ortamları tasvir etmekte büyük ustalığa sahip bir yazardı.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı